Letní Olympijské Hry 1948 V Londýně

Během druhé světové války nebyly žádné olympijské hry. První letní soutěže se konaly v roce 1948 v Londýně, což se stalo znamením začátku plnohodnotného klidného života, a to i v oblasti sportu.

Letní olympijské hry 1948 v Londýně

Jako hlavní město her byl vybrán Londýn, a to navzdory katastrofální ekonomické situaci ve Velké Británii během tohoto období. Země si stále udržovala přídělový systém zavedený během války kvůli nedostatku jídla. Jednalo se o druhou olympiádu v Londýně, první se konala v roce 1908 a rozsahem se nelišila.

Soutěže se zúčastnilo celkem sportovců z 59 zemí. Během druhé světové války bylo Německu a Japonsku vyloučeno ze hry jako agresorských zemí. Sovětský svaz zvažoval možnost vyslat svůj tým do soutěže, ale kvůli politickým rozdílům to nebylo možné. Několik zemí také poprvé delegovalo na hry své sportovce. Mezi nimi byla Barma, Venezuela, Libanon a několik dalších zemí.

V neoficiální týmové akci se na prvním místě umístil tým USA. Největších úspěchů dosáhli američtí běžci a plavci, ženy i muži. Druhé a třetí místo obsadilo Švédsko a Francie se silným náskokem před lídrem. Velká Británie byla v celkovém pořadí medailí podle zemí až na 12. místě. Tým získal pouze tři zlaté medaile: dvě ve veslování a jednu v plachtění.

Finský tým se stal nesporným lídrem v gymnastice. Získala 6 zlatých, 2 stříbrné a 2 bronzové medaile. Soutěže mužů na koních byly uznány jako jedinečné. Tři finští sportovci obdrželi zlaté medaile, i když zpočátku mělo být uděleno jedno ocenění.

V boxu získali argentinští sportovci 2 zlaté najednou. Stejným počtem ocenění se mohly pochlubit i národní týmy Jihoafrické republiky a Maďarska. Američané, kteří vedou v mnoha dalších sportech, získali jen jednu stříbrnou medaili.

Zajímavá byla skutečnost, že anglický fotbalový tým nemohl být mezi medailisty. Zlato putovalo do Švédska, stříbro do Jugoslávie a bronz do Dánska.