Kde Se Konaly Letní Olympijské Hry 1988

V roce 1988 jihokorejský Soul hostil letní olympijské hry. Tyto hry byly rekordní v mnoha ohledech: počet zúčastněných zemí, sportovci, trenéři, novináři, ceny, počet bezpečnostních služeb a televizních diváků. Nezvládli to bez skandálů.

Kde se konaly letní olympijské hry 1988

Letní olympijské hry v Soulu 1988 byly 24. v řadě. Konaly se od 17. září do 2. října. Další asijské město, japonská Nagoja, soutěžilo se Soulem o právo je přijmout. Volba MOV však padla na Jižní Koreu.

Více než 9 000 sportovců ze 160 zemí přišlo do Soulu bojovat o 237 sad medailí. Navzdory skutečnosti, že skandál z počátku 80. let doprovázející olympiádu v Los Angeles a Moskvě zůstal pozadu, ozvěny tohoto období zasáhly i hry v Jižní Koreji. Severní Korea se rozhodla bojkotovat je. Pchjongjang odmítl poslat své sportovce do Soulu, protože MOV odmítl návrh Kim Ir-sen, aby byla část soutěže převedena do KLDR, aby demonstroval jednotu Korejského poloostrova. Pokud se sovětské úřady rozhodly nezbavit své sportovce hlavní soutěže čtyřletého období, pak vůdci Kuby, Nikaraguy, Etiopie a některých dalších států podpořili bojkot Pchjongjangu a postavili politické ambice do popředí.

Situaci zhoršovala skutečnost, že asi tři desítky zemí neměly se Soulem vůbec žádné diplomatické styky. I přes to MOV nic nezměnil a XXIV. Letní olympijské hry se konaly v Soulu.

Maskotem soutěže byl hrdina korejských legend - tygr amurský. Aby neutralizoval negativní aspekty tohoto dravce, byl zobrazen jako docela roztomilý tygr a jmenoval se Hodori. V překladu z korejštiny toto jméno znamená „Tiger Boy“. Hlavním atributem maskota byla malá národní čepice přes jedno ucho.

Na zahajovacím ceremoniálu přinesl 76letý korejský běžec maratonu Son Ki-Chang na olympijský stadion pochodeň s ohněm. Vlajku sovětského národního týmu nesl zápasník Alexander Karelin. V Soulu dokázal vyhrát svou první olympijskou zlatou medaili.

Program letních her v Jižní Koreji byl opět rozšířen. Objevil se v něm tenis a stolní tenis, jízda na kole a běh na 10 000 metrů pro ženy a také dalších 11 disciplín.

Ne bez dopingového skandálu na hrách v Soulu. Nepříjemným incidentem bylo odsouzení kanadského sprintera Bena Johnsona za užívání nelegálních drog. V závodě na 100 metrů dokázal skvěle překonat své konkurenty. Ale po dopingové kontrole musel Kanaďan medaili vrátit. Ze stejného důvodu byli bulharští vzpěrači Angel Genchev a Mitko Grablev, stejně jako maďarský vzpěrač Kalman Cengery, také připraveni o zlaté medaile.

Vítězem olympijských her v Soulu byl národní tým Sovětského svazu, který získal celkové pořadí medailí týmu. Předchozí hry, které se konaly v Los Angeles, byli kvůli politickému bojkotu nuceni vynechat sovětskými atlety. Přestávka byla pouze ve prospěch sportovců. Dokázali, že stejně jako dříve určují trendy ve světovém sportu. Sovětští fotbalisté dokázali získat zlato po 32leté přestávce a basketbalisté po 16leté přestávce. Celkově si národní tým SSSR odnesl 55 zlatých, 31 stříbrných a 46 bronzových medailí.

Nejbližším soupeřem sovětského týmu byl národní tým NDR. Má 37 zlatých, 35 stříbrných a 30 bronzových medailí. Americký tým zaokrouhlil první tři. Pocit Soulu byl výkon hostitelů her. Korejský národní tým dokázal získat 12 medailí na nejvyšší úrovni, což mu umožnilo obsadit čtvrté místo v celkové klasifikaci týmů.