Zimní Olympijské Hry 1976 V Innsbrucku

Během konfrontace mezi Sovětským svazem a západními zeměmi měly soutěže olympioniků nejen sportovní, ale také důležitý politický význam - dva systémy, socialistický a kapitalistický, se pokoušely dokázat, čí verze vývoje byla správnější. Výjimkou nebyla ani olympiáda v rakouském městě Innsbruck, kde se odehrál zoufalý boj o ceny.

Zimní olympijské hry 1976 v Innsbrucku

Olympiáda se měla původně konat v USA v Denveru. Obyvatelé města však hlasovali proti hrám v referendu, takže se olympijský výbor dostal do obtížné situace. Výsledkem je, že Innsbruck, který je hostil již v roce 1964, souhlasil s pořádáním olympijských her.

Zimních olympijských her se zúčastnilo 1123 lidí z 37 zemí. Soutěže se konaly v deseti sportovních disciplínách: alpské lyžování, bobování, rychlobruslení, biatlon, skoky na lyžích, sáně, běh na lyžích, kombinované lyžování, krasobruslení a hokej. Podle výsledků olympiády získali bezpodmínečné vítězství sportovci ze Sovětského svazu, kteří získali 13 zlatých, 6 stříbrných a 8 bronzových ocenění. Druhé místo obsadila NDR se 7 zlatými, 5 stříbrnými a 7 bronzovými medailemi. Zástupci USA obsadili třetí místo - 3 zlaté, 3 stříbrné a 4 bronzové medaile.

Hokej je vždy jednou z nejpozoruhodnějších soutěží na zimních olympijských hrách. Kanadský tým, který hry bojkotoval, bohužel v Innsbrucku nenastoupil, takže věční soupeři - týmy SSSR a Československa - bojovali ve finále o právo být označováni za nejsilnější tým na světě. Začátek setkání nebyl ve prospěch hokejistů ze SSSR, již v první polovině prohráli se skóre 0: 2. Ve druhém poločase se jim podařilo zvítězit, ale ve třetím, osm minut před koncem, se Češi opět ujali vedení. Jejich očekávání však nebyla předurčena k naplnění - cíle Alexandra Jakuševa a Valery Kharlamova umožnily týmu ze SSSR stát se mistrem počtvrté za sebou. Češi obsadili druhé místo, třetí obsadili sportovci z Německa.

Sovětští sportovci si vedli dobře i v krasobruslení. Irina Rodnina a Alexander Zaitsev získali zlato v páru, zatímco Lyudmila Pakhomova a Alexander Gorshkov vyhráli tanec na ledě. V mužském bruslení pro jednotlivce se stříbro dostalo Vladimiru Korolevovi, který byl na druhém místě za vynikajícím Britem Johnem Currym. Zlatou medaili mezi ženami zaslouženě získala Američanka Dorothy Hamillová.

Tyto hry byly úspěšné i pro sovětské lyžaře. V závodu na 30 kilometrů zvítězil Sergej Savelyev, v závodě na 15 kilometrů obsadili první dvě místa Nikolaj Bazhukov a Jevgenij Beljajev. V týmovém závodě se týmu Sovětského svazu podařilo získat bronz, zlato získali sportovci z Finska.

Raisa Smetanina byla první v běhu na lyžích žen na 10 kilometrů, sovětské dívky získaly zlato v štafetě.

Zlatou medaili si do SSSR odnesli také biatlonisté - v závodě jednotlivců na 20 kilometrů se jako první stal Nikolai Kruglov, v štafetě nebyl žádný rovný sovětským sportovcům.

Zimní olympijské hry 1976 se staly jedním z nejúspěšnějších sportovců ze SSSR a navždy se zapsaly do historie sovětských a ruských sportů.