Kde Se Konaly Zimní Olympijské Hry 1968

V roce 1968 Mezinárodní olympijský výbor svěřil pořádání her Francii. Grenoble se letos stal hlavním městem mezinárodních sportovních soutěží v zimních sportech.

Kde se konaly zimní olympijské hry 1968

Konečné rozhodnutí, že se tyto hry budou konat v Grenoblu, bylo učiněno na zasedání Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v roce 1964. Grenoblovými rivaly bylo japonské město Sapporo, norské hlavní město Oslo a Lake Placid, které se nachází ve Spojených státech. Francouzské lyžařské středisko zvítězilo v posledním kole soutěže s kanadským městem Calgary s malým náskokem.

Za 4 roky bylo v Grenoblu postaveno několik speciálních sportovních zařízení pro hry, například olympijský stadion. Trasy pro alpské lyžování a sáňkování již existovaly dříve, což umožnilo snížit finanční náklady na přípravu na olympiádu.

Her se zúčastnilo pouze 37 států. Tato soutěž byla pro marocký tým debutem. Olympijské hry v roce 1968 byly také první, na kterých se týmy Německé demokratické republiky a Spolkové republiky Německo účastnily samostatně.

První místo v neoficiálním medailovém pořadí obsadilo Norsko, což odráželo vysokou úroveň tréninku sportovců tohoto týmu v zimních sportech. Nejlepší ze všech bylo, že se ukázali norští lyžaři. Bruslaři a biatlonisté také přinesli několik medailí.

Druhým se zpožděním pouze jedné medaile byl Sovětský svaz. Národní hokejový tým SSSR získal zlato. Sovětští bruslaři si vedli skvěle. Na prvním místě se umístila dvojice Lyudmila Belousovová a Oleg Protopopov, na druhém místě Tatyana Zhuk a Alexander Gorelik. Jedno zlato také získal sovětský sportovec za skoky na lyžích, což byl pro SSSR v této disciplíně významný úspěch.

Třetím byl tým Francie, hostitelské země. Téměř všechny medaile národního týmu přinesli lyžaři, jejichž úroveň ve Francii je tradičně vysoká. Tým Spojených států si vedl docela průměrně a skončil celkově na 9. místě. Jedinou zlatou medaili pro zemi přinesla Peggy Flamingová v krasobruslení.