Jaké Byly Olympijské Hry 1976 V Innsbrucku

Ve dnech 4. až 15. února 1976 se v rakouském Innsbrucku konaly dvanácté zimní olympijské hry. Je pozoruhodné, že nejprve se plánovalo, že se budou konat v Denveru, ale výsledky průzkumu mezi obyvateli Colorada ukázaly, že nechtějí, aby se v nich konala olympiáda. Proto Denver svou kandidaturu stáhl. Druhé olympijské hry se již konaly v Innsbrucku, takže se rozsvítila dvě olympijská světla.

Jaké byly olympijské hry 1976 v Innsbrucku

Olympijských her 1976 se zúčastnilo 1123 sportovců, z toho 231 žen, z 37 zemí světa. Mezi novými sporty byl na programu sportovní tanec na ledě. Přidána také nová vzdálenost v rychlobruslení - 1 000 m. Muži bojovali o zlato v 8 sportech - biatlon, lyžování, alpské lyžování a rychlobruslení, hokej, bob, bruslení a závody. Ženy soutěžily v alpském lyžování, lyžování, sáňkování a rychlobruslení, stejně jako v krasobruslení - celkem 5 typů.

Většina sportovců byla vyslána NOC USA - 94, Sovětský svaz - 79, Rakousko - 74. Pouze 2 lidé byli vysláni na olympijské hry NOC San Marino, Korejská republika a Maďarsko. Běžeckého lyžování se zúčastnilo nejvíce sportovců - 106 mužů a 51 žen.

Slavnostní zahájení zimních olympijských her XII v Innsbrucku se konalo na stejném stadionu jako před 12 lety.

Na veřejnost udělal velký dojem Rakušan Franz Klammer, který vystupoval ve sjezdu. Trať prošel průměrnou rychlostí asi 103 km / h. Během olympiády překonal více než jeden rychlostní rekord, proslavil se svou odvahou a nebojácností.

Rosie Mittermeierová, alpská lyžařka z Německa, měla na těchto hrách nejblíže ke svému třetímu olympijskému „zlatu“. Ve sjezdu a slalomu byla nejlepší, ale v obrovském slalomu prohrála s Kanaďankou Katie Krainerovou, jen 0, 12 sekund.

2 medaile nejvyššího standardu získala dvojice NDR - Bernhard Germeshausen a Meinhard Nemer. Zpočátku byli první mezi posádkami dvou, a poté ve složení čtyř. Stojí za zmínku, že sáňkaři a bobisté z NDR vyhráli všechna nejvyšší ocenění v Innsbrucku (5 kusů).

V krasobruslení se Brit John Curry stal olympijským vítězem.

Sportovci ze SSSR na XII OWG si vedli nejlépe. Jen v běhu na lyžích získali 4 „zlato“(2 pro muže i ženy). Biatlonista Nikolay Kruglov přinesl 2 zlaté medaile do „prasátka“ruského týmu. Rychlobruslařka Tatyana Averina si kromě 2 zlatých medailí vysloužila také 2 bronzové medaile. A Raisa Smetanina se tentokrát dvakrát stala olympijskou vítězkou a znovu - stříbrnou medailistkou.

Vůbec prvními olympijskými vítězi v tanci na ledě byli Alexander Gorshkov a Lyudmila Pakhomova. Irina Rodnina také získala zlatou medaili v Innsbrucku spolu s Alexandrem Zaitsevem.

V rychlobruslení byli také nejlepší sovětští sportovci, kteří získali 4 zlaté z 9 (3 - ženy, 1 - muži). V hokeji byl také nejsilnější národní tým SSSR.

Výsledkem je, že národní tým Sovětského svazu získal v historii OWG rekordní součet bodů (192) a medailí (27). Zlato jich bylo 13, stříbro - 6, bronz - 8. Druhé místo obsadil tým NDR se 135 body a 19 medailemi (7 + 5 + 7), třetí - USA se 73 body a 10 medailemi (3 + 3 + 4).