Letní Olympijské Hry 1960 V Římě

17. letní olympijské hry se konaly v Římě v roce 1960 od 25. srpna do 11. září. O čtyři roky dříve už italská provincie Cortina d'Ampezzo pořádala zimní olympijské hry, ale léto se konalo poprvé, takže Italové byli uvítáni s velkým nadšením.

Letní olympijské hry 1960 v Římě

Letní olympijské hry 1960 se zúčastnilo 5338 sportovců z 83 zemí. Olympijský oheň zapálil 18letý běžec Giancarlo Paris, který byl vybrán jako vítěz kříže mezi mladými italskými atlety. Na slavnostním zahájení her vystoupil italský prezident Giovanni Gronchi.

Podle výsledků XVII. Letních olympijských her obsadil národní tým SSSR první místo v počtu ocenění v klasifikaci týmů. Sportovci ze Sovětského svazu získali 43 zlatých, 29 stříbrných a 31 bronzových medailí. Druhé místo obsadili olympionici z USA - 34 zlatých medailí, 21 stříbrných medailí a 16 bronzových medailí. Hostitelé olympijských her se vyšplhali na třetí krok, když vyhráli 13 zlatých, 10 stříbrných a 13

bronzová ocenění, což byl nepochybný úspěch italských sportovců.

Na olympijských hrách v Římě si sovětští sportovci vedli velmi dobře, když získali 15 ze 16 medailí v umělecké gymnastice. Gymnastka Larisa Latynina získala 6 ocenění - tři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou.

Vzpěrači zastupující Sovětský svaz si vedli dobře. Jurij Vlasov byl vyhlášen nejlepším sportovcem roku. Během soutěže vytvořil olympijské rekordy ve všech třech pohybech sportovců v těžké váze. V čistém a blbec a všude kolem byly rekordy, které vytvořil, také světovými rekordy.

Veslař Vyacheslav Ivanov zopakoval svůj melbournský úspěch a získal zlatou medaili na sólu. Úspěšní byli také naši další veslaři. Jako první dojeli vzdálenost ve dvouřadém veslování Oleg Golovanov a Valentin Boreiko z Leningradu. Moskevská Antonina Seredina získala dvě zlaté medaile v kajaku. Běh na 1000 m vyhráli bělošští kanoisté Leonid Geishtor a Sergey Makarenko.

Nejlepší v atletice mezi ženami byly: Lyudmila Shevtsova (Dnepropetrovsk) - v závodu na 800 metrů; Irina Press (Leningrad) - 80 metrů překážek; Vera Krepkina (Kyjev) - skok do dálky; Tamara Press - vrh koulí; Nina Ponomareva - házení diskem; Elvira Ozolina - hod oštěpem. Bez výjimky vytvořili všichni sovětští sportovci, kteří vyhráli olympijské hry, nové olympijské rekordy.

Závěrečný ceremoniál letních olympijských her 1960 v Římě se konal za přítomnosti 90 000 diváků, kteří pozdravili nositele vlajek vlajkami zemí účastnících se akce. Projevy na rozloučenou, vojenská skupina, slavnostní pochod, pomalý zánik olympijského ohně - tak se olympiáda v Římě zapsala do historie.