Jaké Byly Olympijské Hry 1960 V Římě

Sedmnáctá letní olympiáda v roce 1960 se konala v Římě od 25. srpna do 11. září. Byly to první letní olympijské hry v Itálii, první zimní hry v této zemi se konaly o čtyři roky dříve v městečku Cortina d'Ampezzo.

Jaké byly olympijské hry 1960 v Římě

Řím byl vybrán jako hlavní město 17. letních olympijských her na 50. zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Paříži 15. června 1955. Hlavním soupeřem Říma byl švýcarský Lausanne, ale v závěrečném hlasování zvítězil Řím se skóre 35:24.

Věčné město bylo na soutěž pozoruhodně připraveno, sportovci soutěžili v 18 komplexech. Do soutěže byly použity historické předměty: starobylé lázně Caracally hostovaly gymnastky, zápasnické podložky byly umístěny v bazilice de Maxentius, trasa maratonu vedla po starověké cestě Apia do Kolosea.

Pět a půl tisíce sportovců z 83 zemí soutěžilo o 150 sad medailí v 18 sportech. Zahajovací a závěrečný ceremoniál olympiády se konal na novém stadionu Foro Italico, který pojal 90 000 diváků.

Sovětský tým dorazil na hry s 285 lidmi. Účet zlatých medailí otevřela Vera Krepkina, která skočila nejdéle. Lyudmila Ševcovová vyhrála závod na 800 m, Elvira Ozolina získala zlato za hod oštěpem. Irina Press zvítězila v závodu na 80 metrů, její sestra Tamara excelovala ve vrhu koulí a hodu diskem, přičemž stříbra, a Nina Ponomareva získala zlatou medaili.

Mezi sportovci mužského národního týmu SSSR se vyznamenali Viktor Tsibulenko (zlato v hodu oštěpem), Vasilij Rudenkov (hod kladivem). Petr Bolotnikov vyhrál závod na 10 km, Robert Shavlakadze vyhrál skok do výšky, Vladimir Golubnichy vyhrál závod na 20 km.

Americká běžec Wilma Rudolph se na hrách těšil nesmírné popularitě a získal zasloužené zlato. Pro svůj ladný běh dostala přezdívku Černá gazela. Prvním olympijským vítězem reprezentujícím Afriku byl maratonský běžec Abebe Bikila (Etiopie), který běžel celou vzdálenost naboso.

Z našich boxerů získal titul šampiona pouze lehký Oleg Grigorjev. V Římě se hvězda stala Cassiusem Clayem, který v 18 letech získal titul v těžké váze. Poté si změnil jméno na Muhammad Ali a byl zvolen největším šampionem těžké váhy v profesionálním boxu. Ze sovětských zápasníků se stali vítězi Ivan Bogdan, Avtandil Koridze a Oleg Karavaev.

Veslař Vyacheslav Ivanov zvítězil v soutěži sám a zopakoval svůj melbournský úspěch. Sovětská kajakářka Antonina Seredina vyhrála dvouhru a pár s Maria Shubina.

Sovětští šermíři si vedli dobře. Poprvé v historii olympijských her zvítězily mužské a dámské fóliové týmy, turnaj jednotlivců vyhrál sportovec Viktor Zhdanovich.

Nejlepší sportovec her byl uznán sovětský vzpěrač Jurij Vlasov, který vytvořil olympijské rekordy v těžké váze pro všechny tři pohyby, stejně jako v celkovém klasickém triatlonu (537, 5 kg). Jeho záznamy se zároveň staly světovými. S lehkou rukou Jurije se otevřela cesta k tomuto titulu pro Vasilije Alekseeva, Leonida Zhabotinského a Andreje Chemerkina.

Jednalo se o první olympiádu, která získala úplné televizní pokrytí. Živé vysílání bylo prováděno v 18 evropských zemích as mírným zpožděním kvůli časovému posunu ve Spojených státech a Kanadě.

Na hrách bylo stanoveno 74 olympijských rekordů, z nichž 27 překonalo světové rekordy. Sovětský národní tým si udržel vedoucí pozici v neoficiální soutěži týmů a získal 103 medailí, z nichž 43 bylo zlatých. Druhé místo obsadil tým USA (71 ocenění, 34 zlatých medailí). Třetí byl sjednocený tým Německa (SRN a NDR), který získal 42 medailí (12 zlatých).