Evoluce Jízdních Kol

Světový den cyklistiky se slaví 3. května. Dnes je to běžné, cenově dostupné a ekologické vozidlo. Odkud se toto dvoukolové vozidlo vzalo a kdo ho vynalezl?

Fotografie z webu: crazy.casa

Jízdní kola se dříve lišila od těch, na které jsme zvyklí dnes. Za první prototyp jízdního kola lze považovat čtyřkolový vynález italského Giovanniho Fontany. Toto vozidlo se však nestalo populární. Následující informace o jízdních kolech byly zaznamenány až o 400 let později. Nedostatek koní se vrátil k myšlence vymyslet nové vozidlo.

V roce 1813 představil Karl von Drez čtyřkolové zařízení zvané „běžící stroj“. Po 5 letech představil upravený vynález. Již se stal spíše prototypem moderního kola: dvě kola, dřevěný rám, řídítka a kožené sedlo. Vozidlo vážilo 23 kilogramů. Na rozdíl od moderních nemělo kolo té doby pedály, díky čemuž vypadalo spíše jako dnešní „balanční kolo“.

Od vynálezu Karla von Dreise prošlo kolo mnoha změnami. Takže v 60. letech 19. století se kola stala ocelovými, objevily se pedály. Kolo však bylo prohlášeno za nebezpečné, protože zde nebyl žádný brzdný systém. Samotný název „kolo“vymyslel francouzský vynálezce Joseph Nilsefort. Kolo dostalo pedály na počátku 40. let. Skotský kovář Kirkpatrick Macmillan jim dodal vynález. Výsledkem je vozidlo, které vypadá jako moderní kolo. Liší se to však v procesu jízdy - pedály jízdních kol musely být sešlápnuty.

V roce 1845 vyvinul britský technik Thompson a získal patent na nafukovací pneumatiku pro kola a o 7 let později francouzský vynálezce nasadil pedály na přední kolo vozidla, které muselo být otočeno. Kolo, podobné modernímu, vytvořil mistr v roce 1863. Hromadnou výrobu tohoto vozidla zahájili společně bratři Olivierovi, kterými byli průmyslníci a inženýr Pierre Michaud. Byl to ten, kdo vynalezl nahradit dřevěný rám kovovým.

Předpokládá se, že samotný název „kolo“dal vozidlu inženýr. V roce 1969 bylo za účelem přilákání obyvatel k vynálezu rozhodnuto uspořádat cyklistické závody na francouzských silnicích. Bylo zdůrazněno, že kontrola nad strukturou je k dispozici „silou slona a hbitostí opice“. V průběhu času bylo vozidlo vylepšeno, začalo být vyrobeno převážně z kovu, na kola byla kladena hustá guma, rámy a duté vidlice byly vyrobeny z trubek.

V roce 1879 začal anglický vynálezce Hillman prodávat celokovová kola s vysokými koly. Velikost předního kola byla dvakrát větší než velikost zadního kola. Tato kola byla nazývána „penny-farthing“. Byly nebezpečné, takže postupem času se vynález začal vyrábět se stejnými koly o ne příliš velkém průměru.

V roce 1884 vytvořil John Kemp, anglický vynálezce, nový model jízdního kola, který nazval „rover“(v překladu „tulák“, „poutník“). Je zajímavé, že vynálezce později vytvořil společnost Pover Company, která se rozrostla v obrovský automobilový koncern. Nový model jízdního kola našel řetězový převod na zadním kole, cyklista začal sedět mezi koly, které měly stejný průměr. V budoucnu se rovery začaly zlepšovat.

V roce 1888 se objevily gumové nafukovací pneumatiky, v roce 1898 - brzdové pedály. Na počátku 20. století měla kola mechanismus řadicí páky. A konečně v roce 1950 se díky italskému cyklistovi Tullio Campagnolo objevil moderní mechanismus.

V 21. století se kola stala velmi populární. Cyklistika se ve městech rozvíjí a přidává se k ní stále více lidí. Je těžké si představit, že kolo bylo dříve považováno za nepohodlný a nebezpečný dopravní prostředek.