Jaké Byly Olympijské Hry 1964 V Tokiu

V 30. letech se mělo v hlavním městě Japonska konat dvanáctá olympiáda v roce 1940. Ale kvůli vypuknutí druhé světové války se hry neuskutečnily. O dvacet let později Tokio znovu běželo, ale MOV dal přednost Římu. Teprve v roce 1964 se na asijském kontinentu poprvé konaly 18. letní olympijské hry.

Jaké byly olympijské hry 1964 v Tokiu

Přípravy na olympiádu v Tokiu byly vážné: mnoho zchátralých domů bylo zničeno, byly postaveny nové dálnice, mosty, nadjezdy, postaveny moderní sportovní zařízení, obnoveny staré haly, bazény a stadiony.

V Tokiu se sešlo 5140 sportovců účastnících se her z 93 zemí. Olympijské společenství doplnilo novou velkou skupinu zemí: Alžírsko, Kamerun, Kongo, Madagaskarská republika, Mali, Nigérie, Senegal, Zanzibar, Trinidad, Tobago. Poprvé vystoupili sportovci z Dominikánské republiky, Nepálu a Mongolské lidové republiky. Jihoafrická republika byla pozastavena z účasti na hrách rasové diskriminace ve sportu.

Program olympijských her v Tokiu byl velmi rozsáhlý. K tomu bylo přidáno judo, stejně jako ženský a mužský volejbal. U všech typů soutěží se výrazně zvýšila konkurence mezi účastníky. Během her dosáhli sportovci 77 olympijských rekordů, 35 z nich se stalo světovými rekordy.

Sportovci SSSR podávali méně úspěšné výkony než v Římě a Melbourne, i když si dokázali udržet prvenství v neoficiální týmové akci. Získali 607, 8 bodů, Američané - 581, 8. Tým SSSR získal 96 medailí, z toho 30 zlatých, 31 stříbrných a 35 bronzových. Tým USA získal 90 medailí: 36 zlatých, 26 stříbrných a 28 bronzových.

Sovětští vzpěrači si vedli skvěle. Rudolf Plyukfelder a Alexej Vachonin (Šachty), Vladimír Golovanov (Chabarovsk) a Leonid Žabotinskij (Zaporožie) obdrželi zlaté medaile, Vladimír Kaplunov, Viktor Kurentsov a Jurij Vlasov - stříbrné medaile.

První místo v týmu získali také boxeři ze Sovětského svazu, kteří obdrželi 3 zlaté, 4 stříbrné a 2 bronzové medaile. Nejlepší byli Moskvané Boris Lagutin a Stanislav Stepashkin, stejně jako Leningrader Valery Popenchenko, uznávaní jako nejlepší boxer olympijského turnaje.

První zlatou medaili v historii sovětské plavby získal v Tokiu. Jeho majitelkou byla 16letá Galina Prozumenshchikova ze Sevastopolu, která plavala nejrychleji dvě stě metrů prsa. Osmnáctiletý americký plavec Donald Schollander získal čtyři zlaté medaile a vytvořil nový světový rekord - zaplaval 400 metrů volným způsobem za 4 minuty a 12, 2 sekundy.

Sportovci se na olympijských hrách ukázali velmi dobře. Vytvořili jedenáct světových rekordů a vylepšili 71 olympijských rekordů. Tři zlaté medaile získaly sestry Press: v hodu diskem, vrh koulí a pětiboji. Poprvé v historii olympijských her dokázala maratonská atletka Ababa Bikila zvítězit podruhé za sebou. Také vytvořil nový světový rekord na Tokijských hrách.

Atletka Lyudmila Pinaeva získala své první osobní olympijské vítězství, když závodila ve veslování na kajakech a předstihla soupeře z Rakouska a Rumunska o 0,76 sekundy. Legendární sportovec ze SSSR Vyacheslav Ivanov se také stal vítězem veslování na kajaku, i když toto vítězství pro něj nebylo snadné. Dva týdny před soutěží vážně onemocněl, pak došlo k problémům s lodí, ale sportovec našel sílu a odvahu tvrdě bojovat až do konce a získal zlatou medaili.

Tokijské olympijské hry obecně proběhly tak, jak by měly být pro sportovní soutěže této úrovně: s velkou vášní, železnou vůlí k vítězství a naprostým odhodláním většiny jejích účastníků.