Letní Olympijské Hry 1920 V Antverpách

Letní olympijské hry, VII v řadě, se konaly v Antverpách. Oficiálně byly otevřeny 14. srpna a uzavřeny 30. srpna. První soutěže v jejich rámci (soutěže krasobruslařů a hokejistů) se však konaly již v dubnu. V červenci bojovali jachtaři a střelci o medaile a fotbalisté hráli v srpnu a září.

Letní olympijské hry 1920 v Antverpách

Olympijské hry 1920 v Antverpách se konaly celkem od 23. dubna do 12. září. 2675 sportovců (včetně 78 žen) z 29 zemí světa soutěžilo o nejvyšší ocenění ve 158 disciplínách z 25 sportů. Nejmladším účastníkem byl Nils Skoglund ze Švédska (14 let a 8 dní), nejstarším byl Oskar Swann, opět ze Švédska (72 let a 281 dní). Nejvíce medailí získal národní tým USA - 94 kusů. Nejvíce medailí měli Američané Lloyd Spooner a Willis Lee - po 7 kusech.

Atletické soutěže se konaly od 15. do 23. srpna. 509 mužů bojovalo o medaile v 29 disciplínách. Nejmladším sportovcem byl Španěl Diego Ordonez (16 let a 283 dní), nejstarším byl Matt McGrath, rodák ze Spojených států (42 let a 243 dní). Nejvíce cen získali Fin Paavo Nurmi a Švéd Erik Backman - každý po 4 medaile.

U mužů byl poprvé přidán překážkový závod o délce 3000 m.

Sportovci z Německa a spojeneckých zemí v první světové válce (Bulharsko, Turecko a Rakousko-Uhersko) nebyli pozváni. Z politických důvodů se olympijských her nezúčastnili ani sportovci ze sovětského Ruska.

V Antverpách byla poprvé vztyčena olympijská vlajka a byla vyslovena olympijská přísaha - tyto tradice jsou dnes respektovány.

Hrdinou her byl Finn Paavo Nurmi, který vyhrál kříž v mistrovství jednotlivců a týmů a v závodě 10 000 m a také získal stříbrnou medaili v závodě 5 000 m. Angličan Albert Hill získal 2 nejvyšší ocenění - v 800 a závod 1500 m.

V Antverpách ukončil svou kariéru ziskem své čtvrté zlaté olympijské medaile v kariéře (maraton), jednoho z hrdinů olympijských her 1912 ve Stockholmu - podřízeného Hannese Kolehmainena. Kromě čtyř zlatých ocenění měl i jedno „stříbro“.

Celkové pořadí medailí (z hlediska počtu nejvyšších cen) vedl tým USA s 9 zlatými, 12 stříbrnými a 8 bronzovými medailemi. Finsko mělo také 9 zlatých medailí, ale stříbrné a bronzové byly 4, respektive 3. Třetí místo - Velká Británie - 4 ocenění každé hodnoty.