Jaké Byly Olympijské Hry V Squaw Valley 1960

VIII. Zimní olympijské hry se konaly od 18. února do 28. února 1960 v americkém lyžařském středisku Squaw Valley, které v době jeho nominace na právo pořádat hry nebylo ani městem. Nicméně volba MOV padla na něj.

Jaké byly olympijské hry v Squaw Valley 1960

Squaw Valley od samého začátku nebyl vhodný pro zimní olympijské hry. Zpožďovala se také přípravná fáze, Mezinárodní olympijský výbor dokonce uvažoval o odložení olympiády. Výsledkem bylo, že se hry stále konaly, ale mnoho zařízení nestihlo být postaveno, takže soutěž v některých sportech musela být zrušena. Zejména bobisté nestartovali, protože na stavbu trati nebylo dost peněz a času.

Počet účastníků, kteří přišli na olympiádu, také zůstal hodně žádoucí, bylo to výrazně méně než na předchozích hrách - 665 sportovců z 30 zemí. V osmi sportovních disciplínách se hrálo 27 sad ocenění.

Hymna schválená MOV byla hrána poprvé na olympijských hrách v Squaw Valley. Jedním z rysů těchto soutěží byla také výška terénu - Squaw Valley se nachází v nadmořské výšce 1889 metrů nad mořem, což sportovcům způsobilo další potíže.

Soutěžní program zahrnoval biatlon, v závodě jednotlivců na 20 km zvítězil Švéd Claes Lestanden. Pokud jde o rychlost, podlehl čtrnácti soupeřům, ale dokázal zvítězit díky přesné střelbě. Stříbrnou medaili získal Fin Antti Tyrväinen, bronz získal sovětský atlet Alexander Privalov.

Olympionici SSSR si v rychlobruslení vedli velmi dobře a získali 6 zlatých, 3 stříbrné a 4 bronzové medaile. Ve skokech na lyžích nebyl žádný sportovec z NDR Helmut Recknagel. V krasobruslení pro muže i ženy se zlato dostalo Američanům - Davidu Jenkinsovi a Carol Hayesové. V párových bruslích zvítězili Kanaďané Barbara Wagner a Robert Paul.

V hokeji oslavovali vítězství Američané, druhé místo obsadila Kanada. Sovětští hokejisté obsadili třetí místo a podlehli národnímu týmu USA se skóre 2: 3 a Kanadě 5: 8. Běh na lyžích nebyl pro sportovce ze SSSR příliš úspěšný, Maria Gusakova získala jedinou zlatou medaili v závodě na 10 km. Stříbro a bronz si odnesli také sovětští lyžaři Lyubov Kozyreva a Radya Eroshina. Stejní sportovci získali další stříbrnou medaili v týmové štafetě.

Podle výsledků soutěže obsadili sovětští sportovci první místo v soutěži družstev, když získali 7 zlatých, 5 stříbrných a 9 bronzových medailí, přičemž hlavní přínos k vítězství měli bruslaři. Druhé místo obsadil sjednocený německý tým, který zahrnoval olympioniky z Německa, Německé demokratické republiky a západního Berlína, získali 4 zlaté medaile, 3 stříbrné a 1 bronzovou. Třetí místo obsadili sportovci z USA - 3 zlaté medaile, 4 stříbrné a 3 bronzové medaile.