Jaké Byly Olympijské Hry 1952 V Helsinkách

V roce 1952 se v Helsinkách konaly letní olympijské hry. Toto město mělo být hostitelem sportovních soutěží již v roce 1940, ale druhá světová válka jim zabránila v pořádání, během nichž byly všechny hry zrušeny.

Jaké byly olympijské hry 1952 v Helsinkách

Olympijských her 1952 se zúčastnilo celkem 69 zemí. Poprvé byl pozván tým ze Sovětského svazu a také z řady dalších států - Číny, Baham, Ghany, Guatemaly, Hongkongu, Indonésie, Izraele, Nigérie, Thajska a Vietnamu. Německu a Japonsku bylo znovu povoleno soutěžit po zákazu uloženém kvůli agresi těchto států během druhé světové války. V případě Německa však byla situace komplikována jeho rozdělením na okupační zóny. Kvůli konfliktu mezi částmi země odmítli sportovci z východního Německa jít na hry ve stejném týmu se sportovci ze západní části země.

Ne bez bojkotu her jednotlivými zeměmi. Čínská republika, nazývaná také Tchaj-wan, se odmítla účastnit her, protože k nim byl pozván také tým ČLR. Tyto země se vzájemně neuznávaly od nastolení komunistického režimu na čínské pevnině a odloučení ostrova Tchaj-wan od sjednoceného čínského státu.

První místo na konci olympiády v neoficiálním medailovém pořadí obsadil tým Spojených států. Tradičně se osvědčili američtí atletičtí atleti, zejména běžci. Také několik zlatých medailí přinesli do země boxeři, potápěči, plavci a zápasníci.

Druhým v počtu ocenění byl Sovětský svaz. Poprvé na letních olympijských hrách to byl obrovský úspěch. Největší počet medailí přinesli týmu sovětské gymnastky, vzpěrači a zápasníci.

Třetí, k překvapení mnoha sportovních odborníků, bylo Maďarsko. Hry z roku 1952 se staly pro tuto zemi jednou z nejúspěšnějších v historii účasti v olympijském hnutí. Maďarský fotbalový tým získal zlaté medaile. Tým plavců této země také ukázal vysokou úroveň přípravy. Finsko, které je hostitelem soutěže, obsadilo celkové zlaté, stříbrné a bronzové medaile pouze na osmé pozici.