Jaké Byly Olympijské Hry 1952 V Oslu

V roce 1952 se v Oslu konaly VI. Zimní olympijské hry. Italské město Cortina d'Ampezzo a Lake Placid (USA) také bojovaly za právo je držet, ale členové MOV se rozhodli ne ve svůj prospěch. Sportovci ze SSSR se olympijských her neúčastnili, protože vláda se obávala příliš nízkých výsledků, které by mohly nepříznivě ovlivnit pověst země.

Jaké byly olympijské hry 1952 v Oslu

Na VI. Zimních olympijských hrách v Oslu se hrálo pouze 22 sad medailí v 8 sportech. Konaly se zejména závody v bobech, rychlobruslení a alpském lyžování, běh na lyžích, krasobruslení, lední hokej, skoky na lyžích a severská kombinace. Kostra byla vyloučena z programu zimních her.

Zajímavé je, že nejlepším výkonem na olympiádě v Oslu byli její hostitelé, Norové. Právě jim se podařilo získat největší počet ocenění, včetně 7 zlatých, 3 stříbrných a 6 bronzových medailí. Amerika byla na druhém místě. Sportovci ze Spojených států obdrželi 4 zlaté, 6 stříbrných a 1 bronzovou medaili. A nakonec na třetím místě byli finští sportovci, kteří získali 3 zlaté, 4 stříbrné a 2 bronzové medaile.

Kromě výše zmíněných hlavních sportů zahrnoval program zimních olympijských her v roce 1952 také ukázkové soutěže v hokeji. Zúčastnili se jich sportovci ze Švédska, Norska a Finska. Vítězem turnaje se stalo Švédsko, které v hlavních sportech získalo pouze 4 bronzové medaile a ani jednu stříbrnou a zlatou medaili, aby švédští sportovci mohli potěšit své krajany. Druhé místo v bandy turnaji obsadilo Norsko a třetí skončili Finové.

Zimní olympijské hry 1952 měly několik zajímavých rysů. Nejdůležitější z nich bylo pořádání běžeckých závodů pro ženy. Tehdy se poprvé v historii olympijského hnutí mohli sportovci prokázat nejen v alpském lyžování, ale také v 10 km závodech. Kromě toho v Norsku důrazně protestovali proti přijetí žen na tyto soutěže, avšak v této věci nebyl zohledněn názor zástupců země, která byla hostitelem olympijských her.

Na běžkách se zúčastnilo 20 sportovců z 8 zemí. Nejúspěšněji předvedli lyžaři z Finska: získali všechny tři medaile. První místo obsadila Lidia Viderman, druhé - Mirja Hietamies a třetí - Siiri Rantanen. Obecně platí, že podle výsledků soutěže byli v čele lyžaři z Finska, Švédska a Norska a jejich soupeři z jiných zemí zůstali daleko za sebou.