Bernd Rosemeier

Tento řidič strávil v automobilových závodech jen tři roky, ale byl skutečným hrdinou své doby. Musel závodit za éry Rudolfa Caraccioly a Tazia Nuvolariho a mezi nimi byl nejrychlejší Bernd Rosenmeier. Lze ho přirovnat k Gillesovi Villeneuvovi, jen s velkým počtem vítězství a titulem šampiona.

Bernd se narodil v roce 1909 v Lingeni v Prusku. Jeho otec byl majitelem autoservisu, takže není divu, že ten chlap byl zamilovaný do automobilů a motocyklů a již ve věku 16 let obdržel řidičský průkaz. Rosenmeier však nejprve upřednostňoval jednostopá vozidla. Od roku 1930 začal hrát v motocyklových závodech - nejprve na travnatých tratích a o dva roky později přešel na asfaltové tratě. Poté, co vyhrál několik vítězství v továrně Zundapp a poté ve svém vlastním BMW, se v roce 1933 stal továrním závodníkem NSU a následující rok přešel na DKW. Tato společnost byla součástí koncernu Auto Union, kde upozornila na rychlého a úspěšného závodníka.

V říjnu 1934 byla Rosemeyer pozvána k testování vozu na Velké ceně Nurburgringu. Přes nedostatek zkušeností s řízením závodních automobilů zapůsobil na vedení závodního týmu a byla mu nabídnuta pilotní smlouva na rok 1935. Nejprve byl nezkušený jezdec držen v záloze a pouze na AVUS byl povolen start. Rosemeyer vyhrál několik pódií a rychle se stal plnohodnotným pilotem týmu - o rezervě nemohlo být ani pochyb. Posledním závodem byla Masarykova Grand Prix v Brně - pojmenovaná po prvním prezidentovi Československa Tomáši Masarykovi. Závod vedl německý týmový kolega Achille Warke, který však odstoupil kvůli poruše převodovky, díky níž Bernd vyhrál své první vítězství v závodech Grand Prix.

Kromě tohoto vynikajícího úspěchu dal svůj osud do Brna - cenu vítězi předal slavný pilot Ellie Beinhorn. Ten chlap se do ní zamiloval na první pohled - začali spolu chodit a o šest měsíců později se vzali a stali se jedním z nejslavnějších a nejoblíbenějších párů v Německu.

Vyhrát závod v jeho debutové sezóně byl úspěch, který v historii motoristického sportu nemá obdoby. A hned příští rok se Rosemeyer stal skutečným vítězným vozem - když vyhrál čtyři vítězství a dvakrát skončil druhý, vyzkoušel si korunu evropského šampiona - již ve druhém ročníku účasti v automobilových závodech!

Jeho vítězství na Nürburgringu se stalo legendárním - ve strašlivé mlze jel Bernd o 40 sekund rychleji než jeho protivníci ve smyčce Sever a za čtyři minuty zvítězil s výhodou před svým týmovým kolegou Hansem Stuckem. Poté se Rosemeier začal jmenovat nikdo jiný než Nebelmeister - mistr mlhy.

V následující sezóně to šlo mnohem horší - Mercedes vytvořil neporažený W125 a Rudolph Caraciolla získal titul. Bernd však získal několik vítězství - na Eifelu, v New Yorku a finále sezóny v Donington Parku.

Kromě závodů velkých cen se německé koncerny Mercedes a Auto Union účastnily pokusů o dosažení rychlostního rekordu, což nacistické vedení země vřele uvítalo. Rosemeier zde soutěžil s Caracciolem a 26. října 1937 se stal prvním člověkem, který překročil hranici 400 km / h na dálnici. Na konci ledna se oba týmy shromáždily na dálnici poblíž Frankfurtu, aby se pokusily znovu překonat rekord. 28. ledna se Caracciola ujala vedení a dosáhla rychlosti 432 km / h. Bernd se pokusil odpovědět, ale při rychlosti 440 km / h ztratil kontrolu nad nárazem větru, když prošel pod mostem. Jeho auto bylo rozhozeno na kusy a sám 28letý řidič byl okamžitě zabit.

Po smrti Rosemeiera se z Hitlerovy propagandy stal nacistický hrdina, ale navzdory tomu byl skutečnou hvězdou, která byla známá a milovaná nejen v Evropě, ale i v Americe. Atraktivní, s dobrým smyslem pro humor, se stal nejlepším mistrem řízení automobilů s pohonem zadních kol a motorový sport utrpěl velké škody, když Bernd tragicky zemřel.