Zimní Olympijské Hry 1984 V Sarajevu

Volba místa konání zimních olympijských her XIV se uskutečnila v roce 1978 na 80. zasedání MOV v Aténách. Byly tam čtyři kandidátská města, ale americký Los Angeles jeho žádost nepotvrdil a k rozhodnutí bylo zapotřebí pouze dvou kol hlasování. S mírnou výhodou pouze tří hlasů bylo rozhodnuto dát právo uspořádat soutěž jugoslávskému městu Sarajevo.

Zimní olympijské hry 1984 v Sarajevu

V době konání zimních olympijských her XIV bylo Sarajevo hlavním městem jedné z odborových republik Jugoslávie s více než 500 tisíci obyvateli. Nebyla to ultramoderní metropole - domy v kopcovité oblasti byly kompaktně umístěny podél úzkých uliček, podél kterých jezdily tramvaje. Takové podmínky vylučovaly věčný problém megacities při organizování velkých fór - dopravní zácpy. Pro zahajovací a závěrečný ceremoniál olympiády i pro část soutěže byl zrekonstruován největší stadion v republice „Asim Ferhatovich-Khase“.

Slavnostní zahájení se konalo 8. února 1984, ale zahájení soutěže bylo dáno den předtím - hokejisté zahájili svůj turnaj. V ten den národní tým SSSR vyhrál největší vítězství tohoto turnaje a porazil Poláky skóre 12: 1. Tento tým se stal olympijským vítězem v roce 1984 a věčné soupeře nechal na druhém místě - národním týmu Československa.

Na zimních olympijských hrách v roce 1984 se za 12 dní odehrálo 39 sad ocenění v deseti sportech. Podle jeho výsledků byl SSSR prvním v týmové soutěži z hlediska celkového počtu ocenění (25), ale podle kvality prohrál s NDR (24 medailí) - Němci měli další tři zlatá ocenění. Neúspěšný výkon amerických sportovců se ukázal jako neobvyklý - tým této země byl pouze pátý v počtu ocenění (8), za Finsko (13) a Norsko (9) v tomto ukazateli. Neúspěšně předvedl také rakouský tým, který byl v zimních sportech vždy silný - získal pouze jednu bronzovou medaili. Jediné ocenění, které domácí tým získal, bylo naopak uznáno jako velký úspěch - stříbrná medaile v superobrovském slalomu se stala první v olympijské historii této země. Na sarajevských olympijských startech se zúčastnilo celkem 1272 sportovců ze 49 zemí světa.