Kde Se Konaly Zimní Olympijské Hry 1984

XIV. Zimní olympijské hry se konaly ve dnech 8. až 19. února 1984 ve městě Sarajevo, hlavním městě Republiky Bosna a Hercegovina, které bylo součástí tehdy sjednoceného státu Jugoslávie. O medaile v 7 sportech bojovalo 1 272 sportovců ze 49 zemí.

Kde se konaly zimní olympijské hry 1984

Během posuzování žádosti o zimní olympijské hry měl Sarajevo velmi silné konkurenty: japonské město Sapporo a švédské město Göteborg. V Sapporu se již konaly zimní olympijské hry 1972, takže Japonci vytrvale tvrdili, že by mohli úspěšně využít jak stávající infrastruktury, tak nahromaděné zkušenosti s pořádáním takových velkých a důležitých soutěží. Ve druhém kole hlasování však Sarajevo zvítězilo s 39 hlasy proti 33 pro Sapporo. Oficiálním maskotem olympijských her je roztomilé vlčí mládě Vuchko.

Národní tým SSSR na těchto hrách byl považován za hlavního favorita vítězství v soutěži týmů. Zvláště jsme se těšili na vítězství národního hokejového týmu, protože na předchozích olympijských hrách v Lake Placid naši hokejisté v závěrečné části turnaje senzačně prohráli s týmem USA, který byl ve všech ohledech nadřazený. Tato hra vstoupila do historie jako „Miracle on Ice“. A zdálo se, že se očekávání naplní, národní tým SSSR okamžitě zahájil svůj výkon vítězstvím: hned první den soutěže získal lyžař Nikolai Zimyatov zlatou medaili na vzdálenost 30 km. Nakonec však národní tým SSSR obsadil v celkové klasifikaci týmů pouze druhé místo, když získal 25 medailí - 6 zlatých, 10 stříbrných a 9 bronzových. Ve srovnání s předchozími olympijskými hrami v Lake Placid, kde bylo vybojováno 10 zlatých medailí, to byl poměrně slabý výsledek.

Útěchou byla skutečnost, že naši hokejisté byli mezi zlatými medailisty. První místo obsadil národní tým NDR, který získal 9 zlatých, 9 stříbrných a 6 bronzových medailí. Tým USA skončil třetí se 4 zlatými a 4 stříbrnými medailemi.

Obecně se ukázalo, že organizace olympijských her byla na vysoké úrovni, hry se konaly ve skutečně sportovní atmosféře. Místní obyvatelé jednali se členy sportovních delegací upřímně srdečně. Stručně řečeno, olympiáda v Sarajevu byla skutečnou oslavou sportu a míru.