Jaké Byly Olympijské Hry 1984 V Sarajevu

XIV. Zimní olympijské hry 1984 se konaly ve dnech 8. až 19. února v Sarajevu (Jugoslávie). Zúčastnilo se jich 1272 sportovců (998 mužů a 274 žen) ze 49 zemí. Oficiálním symbolem olympijských her bylo vlčí mládě Vuchko.

Jaké byly olympijské hry 1984 v Sarajevu

Atmosféra během olympijských her byla docela napjatá. Mohla za to studená válka, která ovlivnila vztah mezi sportovci. Národní tým SSSR na hrách byl doprovázen zpravodajskými důstojníky, kteří ostražitě sledovali chování a kontakty sportovců. Na pozadí neuspořádaných vztahů mezi USA a Sovětským svazem začali Američané na ně stále více lákat sovětské trenéry a sportovce. To pomohlo zlepšit výcvik týmu Spojených států a pouhé rozčilení ideologického nepřítele také potěšilo americké zpravodajské služby.

Olympijské hry 1984 v Jugoslávii se staly triumfem NDR. Východní Němci obdrželi 9 zlatých medailí, sportovci SSSR - pouze 6. Vladislav Treťak nesl na zahajovacím ceremoniálu sovětskou vlajku. Pravděpodobně to přineslo štěstí hokejistům našeho národního týmu, kteří na hrách obsadili první místo.

Vedoucím olympijských her byl švédský lyžař Gunde Svan, který v soutěži získal dvě zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. Jeho jméno je zahrnuto v Guinnessově knize rekordů. Swann získal 11krát světový titul a 4krát vyhrál olympiádu.

Královnou trati byla finská atletka Marya Hamyalainen, která se během her třikrát vyšplhala na nejvyšší stupeň pódia. V mužské dvouhře bruslení získal americký krasobruslař Scott Hamilton, který se vyznačoval neobvykle vysokou rychlostí pohybu na ledě, titul mistra.

V krasobruslení pro ženy získalo zlato mladá Katharina Witt z NDR. Neustále byla obklopena davem novinářů a fanoušků. Witt byl nazýván nejsmyslnějším, nejelegantnějším a nejsexi sportovcem olympijských her. Bronzovou medaili mezi singly získala sovětská atletka Kira Ivanova. V tanci na ledě se stali šampióny Britové Christopher Dean a Jane Torvill.

Hokejový turnaj byl velmi zajímavý. Národní tým SSSR se chtěl dostat is týmem USA za porážku na poslední olympiádě v Lake Placid. Nepodařilo se jim však pomstít, americký tým se nedostal do finále. Na závěrečném turnaji byla nejzajímavější setkání s Kanaďany a Čechy. Tým SSSR porazil kanadský národní tým skóre 4: 0, v této hře se výborně ukázal brankář Vladislav Treťak. Zářil také na setkání s Čechy, které sovětští sportovci vyhráli za stavu 2: 0 a získali zlaté medaile.