Přesčasy: Co To Je?

Obsah:

Na první pohled vypadá většina sportovních akcí celkem jednoduše a dokonce primitivně. Ale vůbec tomu tak není - aby se předešlo nejasnostem a nepochopení situace, má každý sport jasná pravidla a soubor pravidel, která se v průběhu let formovala. Přesčasy, stejně jako mnoho dalších důležitých konceptů, byly zavedeny a zdokonaleny po celou dobu existence sportu.

Přesčasy: co to je?

V mnoha soutěžích pravidla stanoví jasné časové období, během kterého se zápas nebo duel odehrává. Někdy se stane, že v určeném čase není možné určit vítěze. Za tímto účelem bylo vynalezeno „přesčasy“- čas navíc, který může některým poskytnout radost z vítězství, a jiným - hořkost porážky.

Prodloužení, v závislosti na turnaji nebo sportu, má své vlastní charakteristiky. Chcete-li trochu porozumět těmto jemnostem, musíte zvážit přesčasy v různých sportech.

Fotbalový čas navíc

Pravidla nejpopulárnějšího sportu na planetě jsou považována za velmi jednoduchá. Ale byly tolikrát změněny, doplněny a zrušeny, že je nyní těžké s jistotou říci, kolik jich bylo a kolik jich dnes existuje. Přesčasy ve formě, ve které je nyní můžeme pozorovat, se neobjevily okamžitě. Zpočátku sloužily opakování jako alternativa - pokud jednání skončilo remízou, pak se příští den konal opětovný zápas. Tato forma netrvala dlouho, protože replay byl pro hráče i fanoušky velmi vyčerpávající a zápasy byly méně okázalé.

obraz
obraz

Většina soutěží má pravidelné mistrovství. Trofej se losuje po celou sezónu (téměř celý rok), týmy se setkávají a získávají body. Ten, kdo má nejvíce bodů, se stává šampionem. Na těchto shromážděních není nutné identifikovat vítěze v každém zápase.

Ale kromě hlavního šampionátu existuje obrovské množství dalších soutěží (zejména mnoho z nich v Anglii), losování pohárů se konají po celou sezónu na principu „play-off“, jinými slovy eliminačních zápasů. Za účelem určení vítěze schůzky se v této fázi používá přesčas. Ve fotbalových soutěžích se jedná o dvě periody po patnácti minutách, ale pokud i poté bude výsledková tabulka ukazovat remízu, bude udělen penaltový rozstřel.

V roce 1993 fotbalové svazy přišly s inovací, která podle jejich názoru měla zvýšit zábavu nadcházejících zápasů. Během play-off začali používat princip Golden Goal. Pokud po napjatých devadesáti minutách běžného hracího času zabodoval na výsledkové tabuli stejný výsledek, soudci určili prodloužení - 2 patnáctiminutové periody. O výsledku celého zápasu rozhodl první vstřelený gól.

obraz
obraz

Tento princip byl aplikován na mistrovství Evropy 1996 a poté padl první zlatý gól v historii sportu. Oliver Bierhoff vstřelil vítězný gól Německa.

Toto pravidlo bylo používáno také na mistrovství světa 1998, kde byl průkopníkem francouzský sportovec Laurent Blanc, který skóroval národní tým Paraguay v 1/8 poháru. Přes své aktivní využití se „zlatý cíl“neujal, byl zrušen v roce 2004.

Aniž bychom upustili od pokusů o diverzifikaci fotbalových principů, byl ve stejném roce 2004 zaveden princip „Stříbrného cíle“, který byl použit na mistrovství Evropy. Pokud byl vstřelen gól v prvních 15 minutách prodloužení, hra nepokračovala. Stříbrný gól se téměř nijak neukázal a neovlivnil výsledek většiny zápasů. A proto po skončení šampionátu odvolací výbor fotbalových svazů toto pravidlo zrušil a fotbal se vrátil k tradičním přesčasům a pokutovým kopům.

Hokej

„Bitva na ledě“také nepřišla okamžitě k prodloužení, navíc moderní hokej prakticky není podobný jeho rané podobě. Koncept „draw“v hokejovém prostředí nyní v zásadě neexistuje. Pokud dříve týmy bojovaly o dva body a v případě nerozhodného výsledku je jednoduše rozdělili na polovinu, pak s příchodem tříbodového systému byla pravidla revidována.

Remíza byla zrušena a v zápasech se stále častěji začaly objevovat prodloužení. Vítěz získal 3 body, pokud zápas skončil v regulačním čase, a v rozstřelech v prodloužení nebo po zápase (analogicky k penaltám) si týmy rozdělily body: dva za vítěze a jeden za poraženého.

obraz
obraz

V NHL a nověji v KHL byla pravidla znovu změněna: stejně jako dříve se hrají 2 body, ale nerozhoduje se. Vítězný tým získá dva body bez ohledu na to, zda zápas skončí v regulérním čase nebo v prodloužení. Prohrávající tým naproti tomu nedostává body v regulačním čase, ale v případě porážky v prodloužení nebo v nájezdech si přidá jeden bod ke svému prospěchu.

Hokejové zápasy se hrají ve formátu 5 x 5 hráčů plus brankáři, kteří se snaží porazit soupeře ve třech dvaceti minutových poločasech. Tento vzorec zůstává nezměněn v zápasech základní části i v play off.

Pokud jde o prodloužení, je zřejmý rozdíl: v základní části 3 pro 3 hráče se „vrací“jedna další pětiminutová perioda, po které jsou přiřazeny přestřelky, a v play-off v případě stejného skóre 4 pro 4 hrají pouze jednu další dvacetiminutovou periodu bez přestřelek. Pokud je přesčas neúčinný, je jmenován další a tak dále až do prvního puku. Výsledkem je, že hokejové zápasy mohou k radosti televizních fanoušků trvat hodiny.

Ostatní sporty

V bandy je přesčas téměř mystickým a nereálným fenoménem, stejné skóre je zde vzácné, a ještě méně u turnajů play-off. Remízy se přesto odehrávají a předpisy stanovují jmenování přesčasů v případě výsledku remízy: dva desetiminutové úseky podle pravidla stejného „zlatého gólu“- to znamená až do vstřelení prvního gólu.

V seznamu pravidel basketbalu je také jmenování prodloužení. Pokud po čtyřech čtvrtletích na výsledkové tabuli svítí stejná čísla, je přiděleno pětiminutové prodloužení. Pokud tento čas nestačí k určení vítězné strany, přidají dalších 5 minut - a tak dále až do konce výher.

obraz
obraz

V ragby-7 jsou po remíze v regulačním čase jmenovány dvě poloviny po pěti minutách, soupeři hrají až do první účinné akce jedné ze stran.

Americký fotbal (nezaměňovat s ragby, to je jen jeho variace!) Také má přesčasy. Pokud týmy hrají o remízu, je jim přiděleno dalších 15 minut, ale to je maximum, a pokud týmy nezískají bod navíc, skóre zůstává remízou. Ale v play-off tohoto sportu se přidělují prodloužení, dokud není odhalen vítěz.

Prodloužení času je také předepsáno v bojových uměních, například v zápase. Poté, co získali bojovníci stejný počet bodů po pravidelné době, dostávají šanci vyhrát v prodloužení, které trvá až do první účinné akce, ale ne více než tři minuty.

Alternativa k přesčasům

V některých sportech předpisy o soutěžích vylučují potřebu přesčasů. Například ve volejbalu se hraje zápas, dokud jeden z týmů nevyhraje ve třech setech. Maximální počet sad je pět, takže se ukázalo, že remíza se sama eliminuje.

obraz
obraz

Situace v tenisu je zhruba stejná: účastníci hrají dva sety, aby vyhráli; na velkých turnajích muži hrají až tři sety.

Pokud v obou sportech končí rozhodující set se stejným skóre, je vyhlášen tie-break, ve kterém je vítěz udělen hráči nebo týmu, který jako první získá určitý počet bodů.

Můžete také zvýraznit baseball. Tento sport je velmi odlišný od ostatních, ale i zde dochází k určitému přesčasu. Zápas je rozdělen do „směn“, celkem jich je devět. Pokud na konci boje zůstane skóre stejné, je ustanovena další směna - a tak dále, dokud jeden z týmů nevyhraje.