Kdo Soutěží V Biatlonu Na Olympijských Hrách

Obsah:

Jména takových hvězdných olympioniků v Soči-2014 jako Nory Ole Einar Bjoerndalen a Tura Berger, Francouz Martin Fourcade, Rus Anton Shipulin nebo vůdce běloruského týmu Daria Domracheva jsou známé většině sportovních fanoušků. Obzvláště po televizním vysílání her, ve kterém získali celkem jedenáct medailí, včetně sedmi zlatých. Ale jejich soupeři byli několik desítek nejlepších biatlonistů na světě, kteří také šli do her o ceny.

Nejlepší účastnicí biatlonového turnaje v Soči byla Daria Domracheva, která získala tři zlaté medaile

Biatlon pro „Lauru“

Seznam účastníků turnaje, který se konal v lyžařském a biatlonovém areálu Laura, byl vytvořen postupně. Na první z nich IBU (Mezinárodní biatlonová unie) přidělila každé zemi v závislosti na výkonech jejích sportovců na mistrovství světa 2012 a 2013 tzv. Kvóty. Na základě kvót byl stanoven celkový počet týmů, které se mohly zúčastnit štafetových závodů - 55 (28 mužů a 27 žen). Ale pouze 23 z nich šlo na start štafety (13 a 10).

Poprvé v historii olympijských her Soči také hostilo smíšenou štafetu. Norský národní tým zvítězil v závodě, za který kandidovali Tura Berger, Tiril Eckhoff, Ole Einar Bjoerndalen a Emil Hegle Svendsen.

IBU zároveň uvedla počet olympijských sportovců z každé země. Maximální kvótu 12 osob, včetně šesti žen a šesti mužů, obdržely pouze tři nejsilnější biatlonové mocnosti - Rusko, Německo a Norsko. Rusové, kteří neúspěšně drželi světový pohár 2012 v Ruhpoldingu, kde získali pouze dvě bronzové medaile, si navíc udrželi příležitost začít v plné síle, ne bez problémů. Ukrajina, která oznámila 11 lidí a přivedla do Soči 10 sportovců z Běloruska, Kazachstánu, Polska, USA a Francie, to však nedokázala.

Minimální kvóta dvou účastníků šla do zemí, které nikdy nic nevyhrály, ale jsou obecně pevně v zadní části světového biatlonu. Mezi nimi byla například Austrálie, Andorra, Velká Británie, Jižní Korea nebo dokonce Brazílie. Mimochodem, nejlepší místo pro jedinou Brazílčanku na biatlonovém turnaji, která v Soči startovala třikrát, Jacqueline Mourao, se stala 65. příčkou.

Jedním ze dvou biatlonistů australského týmu byl rodák z Ťumeňska, účastník mládežnického mistrovství Ruska a olympijských her v roce 2010 Alexej Almukov, který žije na zeleném kontinentu od svých sedmi let.

Rozhodnutí ústředí

Druhou fázi, v níž se rozhodovalo o osudu osobních olympijských cest do Soči, dala IBU národním biatlonovým organizacím. V Rusku složení národního týmu tvořila SBR (Ruská biatlonová unie), přesněji její olympijské sídlo. Kritérii výběru byly výsledky ukázané sportovci na mistrovství světa 2013 v České republice a v závěrečných fázích světového poháru a poháru IBU před olympijskými hrami. Rozhodnutí zahrnout konkrétního biatlonistu do žádosti bylo učiněno většinou hlasů všech členů ústředí a v případě rovnosti bylo rozhodující stanovisko jejího předsedy Viktora Maigurova.

12 hlavních a dva náhradní jezdci vyhráli zimní biatlon v jižním Soči. V mužském týmu jsou Alexej Volkov, Evgeny Garanichev, Alexander Loginov, Dmitrij Malyshko, Evgeny Ustyugov, Anton Shipulin a náhradní Timofey Lapshin. Do žádosti žen byly původně zahrnuty Olga Vilukhina, Ekaterina Glazyrina, Olga Zaitseva, Yana Romanova, Irina Starykh, Ekaterina Shumilova a Galina Nechkasova. Ale poté, co byl Starykh krátce před prvním oficiálním začátkem diskvalifikován a poté, co našel v těle stopy po dopingu, získala místo v týmu Olga Podchufarova z dorostu.

Druhá etapa proběhla v jiných zemích poněkud odlišně. Ve Francii a na Ukrajině tedy olympijský tým zahrnoval téměř všechny biatlonisty dostupné v zemi, včetně bratrů Martina a Simona Fourcada a sester Valyi a Vity Semerenkových. V Norsku je kritériem, že sportovec, který není z elitní skupiny, je na mistrovství světa v první šestce. Ale v předvečer Soči byl názor rozhodující nejen pro trenéry národního týmu, ale také pro funkcionáře z Olympiatoppen, zvláštního oddělení olympijského výboru, které řídilo výcvik vedoucích národního týmu. Německý olympijský výbor, který tvoří družstvo roku 2014, okamžitě uvedl, že kromě sportovních výsledků biatlonistů zohlední i jejich věk. A ukázalo se, že to vůbec není slovní hra. Mladý tým skutečně šel do Ruska a získal pouze dvě stříbrné medaile, ale s vynikajícími vyhlídkami.

Německo je jedinou zemí, ve které se při vytváření složení olympijského týmu bere v úvahu výkonnost sportovců nejen v klasickém zimním biatlonu, ale také v letním. Pro ostatní je letní biatlon považován za trénink.

Olympijský podstavec

Celkem bylo na soutěžích Laura losováno jedenáct sad cen, jejichž samotné online vysílání přilákalo miliony diváků z celého světa. Nakonec se norský národní tým ukázal být nejpřipravenější na trati v Soči a získal šest medailí - tři zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové. O vavříny „medailových“hrdinů her se kromě dvojnásobného šampióna v Soči Ole Einara Bjoerndalena, který vytvořil nový rekord v počtu získaných olympijských medailí - 13, podělili i jeho spoluhráči Emil Hegle Svendsen a Tura Berger.

Národní týmy Běloruska v čele s trojnásobnou šampionkou Darií Domrachevovou (3, 0, 1), Francií, kde se dvojnásobný zlatý medailista stal Martin Fourcade (2, 1, 1), a Ruskem (1, 2, 1), každá získala čtyři medaile. V ruském národním týmu získal zlato mužský štafetový kvartet složený z Volkova, Ustyugova, Malyshka a Shipulina. Vilukhina získala dvě stříbrné medaile - v závodě jednotlivců a v štafetě, kde se s ní na druhý stupeň na stupních vítězů dostali také Zaitseva, Romanova a Shumilova. Bronz šel do Garanichev. Tři stříbrné a dvě bronzové medaile si česká reprezentace odnesla domů.