Nejkontroverznější Olympijští Vítězové

Navzdory skutečnosti, že základními ustanoveními olympiády jsou mír, přátelství a vzájemné porozumění, se soutěž v soutěži odehrává s pomstou. A někteří sportovci jsou připraveni doslova žvýkat medaili se skandálem. A takových válečníků je spousta.

Nejkontroverznější olympijští vítězové

Jednou z nejskandálnějších olympiád v historii je ta, která se konala v roce 1912. Seznam všech porušení a hádek, které na něm byly zaznamenány, zapadá do samostatné knihy o 56 stranách. Jeden z nejznámějších skandálů na této olympiádě zahrnoval amerického sportovce. Narodil se jako Ind. V soutěži okamžitě získal 2 zlaté medaile a stal se vůdcem těchto her. Americké vedení však nebylo spokojeno s tím, že první místo obsadil zástupce kmene, s nímž měli Američané nesmiřitelné rozdíly. A Amerika nezávisle požadovala zbavení šampiona medailí (navzdory skutečnosti, že tato ocenění byla v pokladně Spojených států), s odvoláním na skutečnost, že je profesionálním sportovcem a nemůže se účastnit amatérských her. Poté byly medaile odebrány a kariéra šampiona byla přerušena.

Na hrách ve Spojených státech v roce 1904 došlo ke skandálu s maratonskými běžci. Právě tato disciplína byla v té době jednou z nejslibnějších. Jako první přišel do cíle Američan Fred Lorz, který výrazně předběhl své soupeře. Později bylo odhaleno tajemství jeho hbitosti. Asi po třetině trati běžel a zastavil. Důvod byl prostý - nohy měl stísněné. Poté však jeden z fanoušků objevil sportovce, který doprovázel své idoly v autě po dálnici procházející poblíž. Pozval zaostávajícího maratónského běžce, aby mu dal výtah. Došli tedy téměř k cílové čáře. Ale když Fred Lorz vystoupil z auta a běžel dál, diváci to viděli na tribunách. Takže podvod byl odhalen. Poté byla medaile předána druhému atletovi, který přišel do cíle. Ukázalo se však, že s jeho rasou nebylo všechno tak hladké. Doslova na konci trati se cítil špatně a jeho trenér podal anestetickou injekci, která by se nyní považovala za doping.

Hitlerova diktatura zanechala stopy na olympijských hrách v roce 1936. Poté byl uchazeč o zlato v závodě ze Švýcarska vyřazen z účasti v soutěži. Důvod je pro tu dobu docela typický a politika Fuhrera - sportovec byl ženatý s Židkou.

V roce 1972 na olympijských hrách vznikl spor mezi národními basketbalovými týmy USA a SSSR. Rozhodčí porušili pravidla a zapnuli sirénu, což značí konec setkání, 3 sekundy před koncem oficiálního času. Výsledkem bylo vítězství týmu America. Avšak právě toto porušení bylo důvodem pro zpochybnění výsledků. Poslední polovina musela být přehrána. V prodloužení byl národní tým SSSR schopen dokončit požadovaný hod a stal se vítězem. Američané tehdy poprvé prohráli. Z tohoto důvodu bojkotovali slavnostní předávání cen.

Řadu sportovců, kteří zvítězili na olympiádě v chybách rozhodčích, lze také nazvat skandálními mistry. To se konalo v roce 1932 v Los Angeles. Zde byla téměř každá soutěž narušena kvůli nesprávné práci rozhodčích a rozhodčích. Například v závodě na 200 metrů zvítězil sportovec, který běžel o 2 metry méně než ten, který skončil druhý. To bylo přičítáno technickým nedokonalostem kolejí.

První dopingový skandál se rozvinul v roce 1988 v Soulu. Poté kanadský sportovec-běžec dokončil vzdálenost s nečekaně vysokým výsledkem - 9,79 sekundy. Přirozeně získal zlatou medaili. O dva dny později byl však o ni zbaven kvůli tomu, že bylo prokázáno použití dopingu šampiónem.

Olympijské hry v Salt Lake City jsou také bohaté na skandály. Ruští fanoušci šťastně oslavovali první místo ve sportovním krasobruslení od Eleny Berezhnaya a Antona Sikharulidzeho. Americká strana se však tomuto vyrovnání nelíbila, protože Kanaďané byli jejich oblíbenci. Začalo se mluvit o tom, že Rusové podplatili soudce, v důsledku čehož dostali cenu. Aby se zabránilo dalším drbům, bylo učiněno bezprecedentní rozhodnutí a na slavnostním předávání zlatých medailí šly dva páry - Rusové a Kanaďané.

Sólová atletka Irina Slutskaya měla také problémy získat medaili. Porotci se domnívali, že program Američanky Sarah Hughesové byl lepší než programu ruského. Podle mezinárodních pozorovatelů tomu tak ale vůbec nebylo. Soudci však zůstali neoblomní - ve výsledku obsadila Slutskaya druhé místo.

Další problém na stejné olympiádě nastal s ruskou lyžařkou Larisou Lazutinou. V tu chvíli, když už byla krok od zlaté medaile, byla diskvalifikována s vysvětlením, že sportovec podle výsledků testů užívá nelegální drogy.