Kdo Se Stal Paralympijským šampionem V Rusku

XIV. Letní paralympijské hry se konaly v Londýně od 29. srpna do 9. září 2012. Zúčastnilo se na nich téměř 4 200 sportovců se zdravotním postižením ze 166 zemí, kteří soutěžili o 503 sad ocenění ve 20 sportech. Rusové hráli v Londýně velmi úspěšně a výrazně zlepšili výsledky, které před čtyřmi lety předvedl náš tým v předchozích hrách.

Kdo se stal paralympijským šampionem v Rusku

Na předchozích paralympijských hrách v Pekingu byli ruští sportovci v neoficiálním medailovém pořadí osmí se 63 medailemi, z toho 12 zlatých. Výsledky této paralympiády - 102 medailí a druhé celkové týmové umístění v tomto ukazateli. Největší počet ocenění - 46 - přinesli do země paralympijští sportovci, kteří dokázali vyšplhat 19krát na nejvyšší stupeň pódia, 12krát byli druzí a 15krát byli třetí.

Běžec Evgeny Shvetsov z Mordovie se stal trojnásobným šampiónem - zvítězil na vzdálenosti 100, 400 a 800 metrů a vytvořil nové světové a paralympijské rekordy. Podobného výsledku dosáhla i jeho kolegyně Elena Ivanova - její zlaté medaile byly vyhrány na vzdálenosti 100, 200 metrů a v štafetě 4 x 100 metrů. Margarita Goncharova se s ní zúčastnila zlatého štafetového závodu, který shromáždil sbírku tří nejvyšších a jedné stříbrné medaile londýnské paralympiády. Navíc přidala zlato ve skoku do dálky ke třem medailím v běžeckých disciplínách.

Standardním nositelem ruského národního týmu na zahajovacím ceremoniálu byl Alexej Ashapatov, který před 10 lety přišel o nohu, šampión předchozího paralympijského sportovního fóra v Pekingu. V Londýně potvrdil svoji převahu ve vrhu koulí a hodu diskem a ve druhé disciplíně vytvořil nový světový rekord. Skokan do dálky Gocha Khugaev ze Severní Osetie získal jednu zlatou medaili, ale třikrát za sebou porazil dosavadní světový úspěch.

Velmi významně přispěl k výkonu ruského národního týmu tým plavců - získal 42 ocenění - 13 zlatých, 17 stříbrných a 12 bronzových. V této podobě vynikla Oksana Savchenko z Bashkirie - má pět nejlepších míst a jeden světový rekord. Nyní je Oksana osminásobným paralympijským šampionem. Celkově byli ruští plavci v Londýně schopni šestkrát obnovit nejvyšší světové úspěchy.

Lukostřelci Timur Tuchinov, Oleg Shestakov a Michail Oyun obsadili v jednotlivých soutěžích celé pódium. A o několik dní později každý přidal do své sbírky ještě jedno zlaté ocenění za vítězství v soutěži týmů v tomto sportu.

Ruští paralympionici se na rozdíl od Číňanů, kteří získali největší počet medailí, zúčastnili pouze poloviny disciplín prezentovaných na fóru. Proto má národní tým sportovců se zdravotním postižením velmi dobré vyhlídky na další paralympiádu.