Ayrton Senna Je Nejlepším Jezdcem V Historii Formule 1

Obsah:

Ayrton Senna da Silva je skvělý jezdec Formule 1, který vždy usiluje o dokonalost. Jeho kariéra byla zarazena během Velké ceny São Paula 1994. V té době už byl trojnásobným mistrem světa a usiloval o čtvrtý titul.

Ayrton Senna

Formule 1 je pro mnoho lidí spojována s velkým závodníkem Ayrtonem Senna da Silvou, který se během své kariéry dokázal třikrát stát šampiónem v královských závodech. Nebýt hrozné nehody, která si vyžádala život pilota, určitě by existovalo více titulů.

Sám Senna najednou prohlásil, že nemůže řídit auto po silnici, která není nebezpečná. Vždy se snažil o dokonalost. Brazilec si byl dobře vědom, že každý má svá omezení, ale má je mnohem méně než ostatní jezdci. Poznal to celý svět.

Za to, co dělal během závodů, dostal Senna přezdívku „Čaroděj“. I kdyby jezdec startoval z posledních pozic, mohl by nakonec nakonec přijít na první místo, bez ohledu na povětrnostní podmínky a opotřebení pneumatik.

Carier start

Ayrton Senna se narodil v Brazílii, městě São Paulo. Otec položil svého syna na kormidlo ve čtyřech letech a okamžitě si uvědomil, že vyrůstá skutečný mistr řízení. Ve věku 13 let je Ayrton již účastníkem motokárových soutěží. Měl štěstí, že jeho rodiče měli příležitost finančně podporovat, protože tento sport vyžaduje určité investice.

Ve věku 18 let se Senna stal šampiónem ve třídě Formule Ford 1600 a o pět let později se mu podařilo vyhrát britskou Formule 3. Ve 24 letech Ayrton debutuje ve Formule 1. Součástí týmu Towleman. Dlouhý pobyt v jednom z nejslabších týmů Royal Races samozřejmě není v plánech budoucího šampiona zahrnut. Z tohoto důvodu se o rok později přestěhuje k významnějšímu „Lotusu“.

První vítězství se mu dostalo na Velké ceně Portugalska. Řidič startoval z pole position v prudkém dešti a dokázal zvítězit s velkým náskokem. Poté, když pršelo, vyhrál téměř všechny závody.

Soupeření a partnerství s Alainem Prostem

Jelikož nejezdil na nejsilnějším autě, vyhrál Brazilec vítězství. Zároveň požadoval nejen sebe, ale také mechaniky, které je nutily vylepšovat vůz. Po chvíli však stále přešel pod prapor silnějšího týmu McLaren, který udával tón závodům. Právě zde se Alain Prost stává jeho partnerem, se kterým vždy existoval napjatý vztah.

Během své závodní kariéry bojoval Ayrton Senna několikrát s ostatními piloty, někdy ostře hovořil o úmyslně spáchaných nehodách. To vše naznačuje, že byl vždy zaměřen pouze na vítězství. Takže z rukou šampiona utrpěli například Nelson Piquet a Eddie Irvine.

Postupně se dostal do stísněného stavu v týmu McLaren, což vedlo k jeho odchodu do Williams-Renault v roce 1994. To jen zesiluje soupeření s Alainem Prostem, bývalým partnerem. Tým právě nabral na obrátkách a často se uchýlil k testování vozu přímo v závodě.

Nehoda, díky které se Senna stala legendou

Rok začal špatně. Na začátku sezóny v jednom ze závodů zemřel Roland Ratzenberger, což byl budíček. Během kvalifikace na Grand Prix San Marína má vážnou nehodu Sennův přítel Rubens Barichello. V samotném závodě se Brazilec snaží prorazit, zrychluje na 310 km / hv jedné ze zatáček, autu se něco stalo a narazilo do zdi. Byly to poslední sekundy skvělého řidiče.

Po smrti Ayrtona Senny byla přijata tvrdá opatření k co největšímu zajištění tratí, ale největšího závodníka nelze vrátit. Na jeho místo nastoupil Michael Schumacher, kterému se po deset let podařilo ovládnout formuli 1. Pokud by ale Senna přežil, je nepravděpodobné, že by si Michael užil vítězství v tak velkém počtu. Velký Brazilec byl vždy mírně před svými soupeři.