Kde Se Konaly Zimní Olympijské Hry 1952

Norské město Oslo - organizátor VI. Zimních olympijských her v roce 1952 - získalo právo pořádat soutěž na základě hlasování členů MOV, a nikoli schůze, jak tomu bylo dříve. Americké jezero Placid a italská Cortina d'Ampezzo také bojovaly za toto právo.

Kde se konaly zimní olympijské hry 1952

Poprvé v historii se hry konaly v hlavním městě státu, a ne v malém letovisku, jak tomu bylo dříve. Norská princezna Ragnhild zahájila 14. února Bílé olympiády a Torbjorn Falkanger, sportovec skoků na lyžích, složil přísahu jménem všech olympioniků. Zvláštností her v Oslu byly četné bohoslužby, které se konaly 14., 24. a 25. února. Závěr se konal 25. února na stadionu Bislett, kde olympijskou štafetu převzal zástupce italského města Cortina d'Ampezzo, dalšího hlavního města zimních her.

Na rozdíl od předchozích olympijských her v St. Moritzu se hry v norském hlavním městě těšily velkému zájmu publika. Nová bobová dráha, kluziště "Jordan Amphi" s umělým ledem, byl postaven stadion "Bislett", opraven odrazový můstek v Holmenkollenu speciálně pro tuto akci. Technické vybavení sportovců, tisk i lékařská péče byly špičkové.

O olympijské medaile v Oslu bojovalo 694 sportovců z 30 zemí. Mezi sportovci bylo 109 žen. 22 sad medailí bylo hráno v 8 sportech. Poprvé Portugalci a Novozélanďané bojovali o olympijské ceny. Německý národní tým byl přijat do soutěže z Německa, ale samotní sportovci z NDR odmítli účast. SSSR opět působil pouze jako pozorovatel.

V programu olympijských her došlo ke změnám. Zmizela z něj zejména kostra a demonstrační závod vojenských hlídek. Na druhou stranu se konal demo turnaj v hokeji. Medaile byly uděleny v bobové, alpské a rychlé jízdě na bruslích, běhu na lyžích a severské kombinaci, krasobruslení, skoky na lyžích, ledním hokeji.

Hostitelé soutěže se stali vítězi zimních olympijských her VI v roce 1952: Norové byli první v 7 disciplínách, druhý ve 3 a třetí v 6. Američané byli na druhém místě s 11 medailemi (4-6-1) a finský národní tým byl třetí s 9 medailemi (3-4-2).