Zimní Olympijské Sporty: Kostra

V programech zimních olympijských her je několik sportů, které představují různé možnosti sjezdového lyžování. Pro některé z nich stačí sněhová pokrývka a relativně jednoduchá výstroj sportovce (například alpské lyžování), jiné vyžadují ledové dráhy a speciální sportovní vybavení. Skelet odkazuje na druhý druh sjezdových sportů.

Zimní olympijské sporty: kostra

Nejvíc ze všeho je tento sport podobný tobogánu - odvážný závodník používá projektil na dvou ocelových běžcích k sestupu z hory podél ledového skluzu. Stejně jako u sáňkařských sportů se jedná o měřenou soutěž - vítězem se stává ten, kdo dokončí celý kurz v co nejkratším čase. K tomu musí sportovec ovládat svůj projektil, zvolit nejoptimálnější trajektorie pro zatáčení a pokusit se co nejméně dotknout skluzu na led, aby nezpomalil projektil ani na setiny sekundy. Na rozdíl od saní je kosterní aparát plochým plastovým štítem, na kterém sportovec leží na hrudi a mění jeho směr buď odkloněním těla nebo dotykem ledové dráhy pomocí speciálních podložek na botách. Jedná se o poměrně traumatizující sport, protože závodník na nejrychlejších tratích zrychluje na rychlost 130 kilometrů za hodinu.

První oficiální soutěže v tomto sportu se začaly konat ve švýcarském St. Moritzu na konci 19. století. Tam byla postavena stopa požadovaných parametrů a byla postavena první kostra. A když toto město získalo právo pořádat II. Zimní olympijské hry, byla kostra zahrnuta do soutěžního programu. Američan Jennison Heaton se stal prvním olympijským vítězem v roce 1928 a jeho mladší bratr John získal stříbrnou cenu.

Příště se tento sport objevil v olympijském programu v roce 1948 na 5. zimních olympijských hrách, které se také konaly v St. Moritzu. Poté následovala přestávka, která trvala 54 let. Pro olympijské hry 2002 v americkém Salt Lake City nebyl okruh St. Moritz dlouho jediný a pravidelné mistrovství světa se koná již 20 let. Od 19. zimních her je tento sport uváděn na všech zimních olympijských hrách. Ruští olympionici zatím získali pouze jednu medaili v kostře - na posledních hrách ve Vancouveru obsadil Alexander Treťjakov třetí místo.