Jak Vznikly Olympijské Hry

Olympijské hry jsou nejvýznamnější a nejoblíbenější sportovní události. Stát se vítězem olympiády je pro sportovce největší poctou. Stačí říci, že titul „olympijský vítěz“je na rozdíl od titulu mistra světa nebo Evropy celoživotním titulem.

Jak vznikly olympijské hry

První spolehlivé údaje o starověkých olympijských hrách pocházejí z roku 776 před naším letopočtem. Vědci našli na jednom z mramorových sloupů jméno řeckého Koreba z Elisu, který vyhrál závod v běhu, a označení jeho povolání - kuchaře. S největší pravděpodobností se takové hry konaly dlouho před stanoveným datem, ale zatím to není spolehlivě potvrzeno.

Staří Řekové přikládali fyzickému rozvoji velký význam. Věnovali hry bohům a soutěže se obvykle nazývaly podle města, kde se konaly. Byly hry Nemean, Pythian, Isthmian. Nejvýznamnější však byly olympijské, protože byly uspořádány na počest nejvyššího božstva - Dia. Proto se pořádání olympijských her stalo událostí s obecným řeckým významem. Vítěz olympijských her (nebo jinými slovy „olympionik“) se stal ve své vlasti skutečným idolem. Byl oceněn jako hrdina. Socha vítěze zdobila hlavní náměstí města.

Zpočátku existoval pouze jeden typ soutěže - běh na vzdálenost 1 etap (asi 192 metrů). Mimochodem, odtud pochází i slovo „stadion“. Následně se zvýšil počet typů soutěží. Sportovci soutěžili v běhu na dvojnásobnou vzdálenost, v běhu s plným bojovým zařízením, v pěstních soubojích, v zápasech, v hodu diskem a oštěpem a v závodech vozů. Olympijské hry přilákaly obrovské množství diváků z celého Řecka. Po dobu jejich držení bylo vyhlášeno příměří. Pouze svobodní Řekové, řádní občané jejich států - politiky mohli konkurovat. Cizinci a otroci byli přísně zakázáni. A ženy nemohly být ani přítomny na stadionu jako diváci - za to jim hrozil trest smrti.

Poté, co Řecko dobyli Řím, začaly olympijské hry upadat. A římský císař Theodosius I. obecně zakázal jejich držení. To se stalo v roce 394 nl. A až o mnoho století později, v roce 1896, se v Aténách konaly první oživené olympijské hry. Stalo se tak díky titanské práci barona Pierra de Coubertina a jeho spolupracovníků.