Jaké Bylo Finále Euro

Evropské mistrovství UEFA v roce 2012 skončilo, což potvrzuje, že většině zájemců o fotbal bylo jasné ještě před jeho zahájením, že současná generace španělských hráčů je nejsilnější v historii země. Nemá obdoby nejen v Evropě, ale také na celé planetě. Španělé jsou úřadujícími mistry světa a Euro 2012 je třetí v řadě, které vyhráli fotbalový turnaj světové úrovně.

Jaké bylo finále Euro 2012

Mistrovství Evropy, které se tentokrát konalo v Polsku a na Ukrajině, skončilo v Kyjevě na největším stadionu turnaje, kde se na finálový zápas sešlo více než 63 tisíc diváků. Fanoušci nebyli zklamaní, čtyři góly pro závěrečné hry těchto turnajů jsou luxusem. A i když emoce fanoušků italského národního týmu nebyly pozitivní, jejich tým podlehl úřadujícímu mistrovi světa v žádném případě nudným defenzivním způsobem, který byl pro tento tým dříve charakteristický.

První gól v zápase zaznamenal španělský tým poměrně rychle - ve 14. minutě Cesc Fabregas překonal obránce na pravém křídle a poslal míč silně Davidu Silvovi. Jeden z dvojice zástupců anglického šampionátu v tomto týmu přesně udeřil do hlavy, což je považováno za silnou součást hry britských klubů. Poté měli Italové možná nejsilnější část zápasu, když hráli na stejné úrovni jako soupeř, ale nedokázali vstřelit gól. A čtyři minuty před přestávkou Španělsko zdvojnásobilo skóre - míč byl zachycen ve středu pole a okamžitě poslal kolem obránců na tah Jordiho Alby. Nominální obránce Španělů, který nebyl o nic horší než jakýkoli útočník, si uvědomil odchod jednoho na jednoho s brankářem, ne moc, ale rozhodně poslal míč do brány.

V první polovině byl zraněn Giorgio Chiellini a Italové ho museli nahradit. Během přestávky změnil jejich trenér - Cesare Prandelli - útočníka a 12 minut po obnovení hry provedl další změnu. Thiago Motta, který vstoupil do hřiště, ho však o pět minut později nechal na nosítkách a nemohl se vrátit do hry. Hranice střídání byla vyčerpána a výsledek zápasu přestal způsobovat pochybnosti i mezi notoricky známými optimisty, kteří podporují italský národní tým - nebyla šance vyhrát zpět dva góly španělského týmu s deseti muži.

Zdálo se, že Španělé nebyli příliš nadšení zakončit soupeře a dlouho házeli míčem na své polovině hřiště nebo v jeho středu. V 76. minutě se však na hřišti objevil Fernando Torres, druhý zástupce britské Premier League, který po 8 minutách Italy ještě více rozladil. Poté vstoupil do pole Juan Mata a také poslal míč do brány Gianluigi Buffona. Za stavu 4: 0 tato hra skončila a poté na stejném poli proběhlo odměňování španělského národního týmu, který potvrdil svůj titul evropského šampiona.