Kdo Je Usain Bolt

Běžci na krátké vzdálenosti z Jamajky jsou nejpravděpodobnějšími uchazeči, kteří vyhrají jakoukoli soutěž, ve které soutěží. Nejslavnější sportovec v těchto běžeckých disciplínách - Usain St. Leo Bolt - také reprezentuje tento malý ostrovní stát v Karibiku.

Kdo je Usain Bolt

Usain se 21. srpna 2012 dožil 26 let. Před čtyřmi lety toto osobní datum připadlo na den odpočinku mezi dvěma závěrečnými závody předchozích olympijských her, které se poté konaly v Pekingu. Sportovec si určitě bude pamatovat narozeniny v nejjasnějších barvách - 20. srpna vyhrál olympijské zlato v běhu na 200 metrů a překonal světový rekord slavného Američana Michaela Johnsona. A 22. srpna se uskutečnil štafetový závod, který jamajský tým díky úsilí Bolta vyhrál také s novým světovým rekordem. Kromě těchto dvou zlatých medailí na olympijských hrách v Pekingu má fenomenální běžec také zlato na 100 metrů, které vyhrál také se světovým rekordem.

Před zahájením olympijských her v roce 2008 měla sportovní biografie černého obra (výška - 1 metr 95 cm) dvě zlaté a stříbrné ceny na mistrovství světa mládeže, čtyři zlaté medaile za podobnou soutěž pro mladé sportovce ve Střední Americe, zlatou a stříbrnou na Panamerických hrách mládeže. V kategoriích „seniorů“před olympijskými hrami v Pekingu obsadil Usain Bolt dvakrát druhé místo na mistrovství světa a jednou se stal prvním na mistrovství střední Ameriky. A po letních hrách v Číně sportovec doplnil svou sbírku o pět zlatých medailí z mistrovství světa a další dva světové rekordy. Desetkrát byl jmenován nejlepším sportovcem roku podle verzí různých organizací, včetně Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Před olympiádou v Londýně si Bolt drží nejvyšší pozici v hodnocení této asociace. Není divu, že Usain přišel do her v roce 2012 nejen proto, aby soutěžil o ceny, ale také vytvořil rekord 9,4 sekundy na 100 metrů a běžel dvojnásobnou vzdálenost za 19 sekund. Přestože má v jamajském týmu velmi hodného konkurenta - Johan Blake na začátku národního šampionátu dvakrát předjel Bolta.