Kdo Je Nejmladší Olympijský Vítěz

Věk ovlivňuje fyzický vývoj sportovců. Vrchol sportovní formy je dosažen ve věku asi 20 let a poté dochází k postupnému poklesu. Přesto existují příklady úspěšných výkonů velmi mladých i velmi starších sportovců.

Kdo je nejmladší olympijský vítěz

V celé historii olympijských her je nejmladším šampionem Francouz Marcel Depayet. Získal zlatou medaili za nizozemský národní tým v roce 1900 a přemohl dvojitý závod ve veslování. Předchozí kormidelník byl příliš těžký, takže ho nahradilo dítě. Jeho přesný věk není znám, ale podle historiků byl v té době 8-10 let starý.

Za zmínku stojí také řecký gymnasta Dimitrios Lundras, který ve věku 10 let a 218 dní získal bronzovou medaili v soutěži nerovných barů v roce 1896.

Mezi ženami je nejmladší zlatou olympijskou medailistkou rychlobruslařka Kim Yun Mi z Jižní Koreje. V roce 1994 vyhrála se svým týmem v Lillehammeru štafetu na krátké trati.

V současné době existují jasná věková omezení pro účast na olympijských hrách, takže tito olympijští vítězové zůstanou nejmladšími v historii soutěže. Pro sportovce ve věku od 14 do 18 let se olympijské hry mládeže konají odděleně, avšak vítězové juniorských soutěží mají právo účastnit se olympijských her spolu s dospělými sportovci.

Pro každý olympijský sport existují různé věkové limity. Například hráči házené by neměli být mladší než 18 let a gymnastky - 16 let. V žádném ze sportů nespadá věková hranice pod 14 let. Na olympijských hrách 2012 v Londýně se nejmladší vítězkou stala litevská plavkyně Ruta Meilutyteová. Získala vítězství na 100 metrů prsa ve věku 15 let a 133 dní a vytvořila tak evropský rekord.