Zimní Olympijské Hry 1924 V Chamonix

V roce 1924 se Mezinárodní olympijský výbor rozhodl považovat zimní sportovní soutěže za samostatnou olympiádu. První zimní olympijské hry se konaly ve francouzském městě Chamonix.

Zimní olympijské hry 1924 v Chamonix

Hlavní část olympiády - v letních sportech - se konala v roce 1924 v Paříži. Současně bylo rozhodnuto přenést část soutěže do Chamonix za účelem pořádání mistrovství mezi lyžaři na alpských tratích.

Celkově se prvních zimních olympijských her zúčastnili sportovci ze 17 zemí. SSSR se neúčastnil ani zimních, ani letních her, protože tento stát nebyl uznán většinou zemí světa. Her se zúčastnily pouze týmy z Evropy a Severní Ameriky.

První zimní hry měly plný zahajovací a závěrečný ceremoniál. Hlava hostitelského státu se však neúčastnila zahájení olympiády, což bylo mírným porušením tradice. Olympijský oheň nesvítil, protože tato tradice se objevila později, ale olympijská přísaha se již vyslovovala.

Starty se konaly v 9 sportech, mezi nimi běh na lyžích, bobová dráha, hokej, skoky na lyžích, rychlobruslení. Ženy mohly soutěžit pouze v krasobruslení - ve dvouhře a ve dvojicích.

První místo na neoficiální týmové akci obsadilo Norsko. Lyžaři této země byli tradičně silnými konkurenty. Ve svých oborech získali téměř všechny zlaté medaile. Finský tým získal druhé místo. Finové obsadili významnou část pódia v závodech rychlobruslení. Třetím bylo Rakousko, které v krasobruslení získalo dvě zlaté medaile.

Kanada, aniž by se stala lídrem v medailové pozici, potvrdila svoji pozici světového lídra v hokeji - kanadský tým získal zlato.

Obecně platí, že první zimní olympijské hry byly tak úspěšné, že se Mezinárodní olympijský výbor rozhodl uspořádat je každé 4 roky, stejně jako letní. A od roku 1994 se cyklus zimních olympijských her změnil - nyní se konají o 2 roky později než letní.