Jaké Byly Olympijské Hry 1924 V Chamonix

První bílá olympiáda se konala ve francouzském městě Chamonix. Zpočátku byly hry z roku 1924 koncipovány jako Mezinárodní týden sportu na počest nadcházejících letních olympijských her, které se měly konat v Paříži. Výkony však byly tak úspěšné a úroveň sportovců byla tak vysoká, že se olympijský výbor rozhodl uspořádat samostatné zimní hry. Výsledkem bylo, že týden v Chamonix v nepřítomnosti získal status prvních zimních olympijských her.

Jaké byly olympijské hry 1924 v Chamonix

Výběr místa pro hry byl velmi úspěšný. Chamonix je známý svými dlouhými sjezdovkami a vynikajícími skoky, díky nimž byly výkony sportovců docela velkolepé. Organizátorům her se však nepodařilo vydělat peníze - počet prodaných vstupenek nesplnil jejich očekávání.

16 zemí vyslalo své sportovce na zimní olympijské hry. Převládaly evropské státy, ke kterým se přidaly Spojené státy a Kanada. Německo nedostalo pozvánku na hry - světová komunita jí neodpustila její hlavní roli při rozpoutání první světové války. Sovětský svaz nebyl mezi účastníky - tato země nebyla většinou zemí uznána. Na hry ale přišel tým nezávislého Lotyšska a také bývalí spojenci Německa - Rakouska a Maďarska.

Olympiády se zúčastnilo celkem 293 sportovců, kteří soutěžili v omezeném počtu disciplín: běh na lyžích a severská kombinace, bob, hokej, rychlobruslení a krasobruslení. Mezi účastníky bylo 13 žen. Většina sportovců soutěžila v krasobruslení, a to jak ve dvouhře, tak ve dvojicích. Krasobruslení se stalo hlavní arénou zápasu také pro muže. Lyžaři a bruslaři ze Skandinávie byli o tolik vyšší než jejich soupeři z jiných zemí, že na těchto hrách neměli prakticky žádného konkurenta.

Neoficiální mistrovství týmů vyhrál norský tým, který získal 17 medailí - většinu přinesli lyžaři. Jedním z hrdinů této olympiády byl Turleif Haug, který vyhrál tři zlaté a jeden bronz v běhu na lyžích a v biatlonu. Druhé místo a 11 zlatých medailí putovalo do Finska. Většinu cen - tři zlaté a jedno stříbrné - přinesl do své země bruslař Klas Thunberg.

Třetí místo obsadil rakouský tým - dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili si odnesli krasobruslaři. Hostitel her - Francie - na této olympiádě nesvítil. V jejím prasátku byla jen jedna bronzová medaile pro párové krasobruslení.