Zimní Olympijské Hry 1964 Innsbruck

O právo hostit bílé olympijské hry v roce 1964 muselo rakouské město Innsbruck soutěžit s kanadským konkurentem Calgary a finským Lahti. Rozhodnutí uspořádat IX zimní olympijské hry v Rakousku bylo přijato Mezinárodním olympijským výborem v roce 1955 absolutní většinou hlasů. 49 účastníků zasedání hlasovalo pro Innsbruck, zatímco žádný z dalších dvou uchazečů nezískal ani deset hlasů.

Zimní olympijské hry 1964 Innsbruck

Příprava na olympiádu nebyla snadná. Alpská zima toho roku byla mírná a málo sněhové. Sníh na tratích lyžařů, sáňkařských drah a bobů bylo nutno dopravovat a pokládat ručně. Do toho byli zapojeni opraváři. Ne všechny soutěže se konaly v Innsbrucku. Běžecké lyžování se konalo v Seefeldu, bobové a sáňkařské dráhy byly položeny v Igls a slalomisté pořádali závody v Lizum. Soutěže se konaly od 29. ledna do 9. února. Zahráno bylo 34 sad ocenění.

Olympijské hry v Innsbrucku se zapsaly do historie především díky účasti týmů z asijských zemí, kde dříve nebyly zimní sporty nijak zvlášť populární. Zástupce KLDR Han Pil Hwa se dokonce stal stříbrným medailistou v rychlobruslení. Sportovci z Indie a Mongolska také vstoupili na trati Innsbrucku.

V olympijském programu 1964 se objevily některé nové disciplíny. Tři sady medailí se tedy hrály v sáňkařských sportech - ve dvouhře mezi muži a ženami a ve čtyřhře mužů. „Létající lyžaři“nyní mají druhý odrazový můstek. Bobisté se vrátili na olympijské tratě - po osmileté pauze. Soutěže se zúčastnilo celkem 1 091 sportovců z 36 zemí, z toho 892 mužů v programu mužů a 199 žen.

Sovětská atletka Lydia Skobliková se stala hrdinkou zimních olympijských her IX. V rychlobruslení neměla obdoby, získala 4 zlaté medaile na všech vzdálenostech žen - 500, 1000, 1500 a 3000 m. Sovětská lyžařka Klavdia Boyarskikh si vedla skvěle. Odnesla si 3 zlaté medaile - v závodech jednotlivců na 5 a 10 km a v lyžařské štafetě žen 3X5 km. Francouzské duo pro alpské lyžování Christine a Mariel Gorchel také navždy zůstalo v historii sportu. Francouzky bojovaly o zlaté a stříbrné medaile ve všech disciplínách alpského lyžování.

V roce 1964 bylo v Innsbrucku zaregistrováno mnoho „olympijských rekordů“. Jednalo se o první olympiádu, která vzbudila nebývalý zájem publika. Stánků se zúčastnilo více než milion lidí. Mezi záznamy bohužel byli i někteří smutní. Nikdy předtím nebylo na olympijských hrách tolik zranění a na sáňkařské dráze v předběžných závodech zemřel anglický sportovec Kazimierz Sksipiecki. Tragédii způsobila obtížná trať a obtížné povětrnostní podmínky.

Jedním z hlavních olympijských principů je vzájemný respekt. V olympijském Innsbrucku byla poprvé udělena medaile pro šlechtu. Přijal ji italský bobista Eugenio Monti. Během soutěže v bobové čtyřhře zmizela jedna z částí jeho soupeřům ve Velké Británii. Italský sportovec jim dal své. Britové zvítězili na trati a Montyho čin navždy vstoupil do historie sportu jako příklad skutečně olympijského přístupu k soupeřům.

Sportovci ze Sovětského svazu předvedli na zimních olympijských hrách IX skvělý výkon. Získali 25 ocenění, z toho nejvyššího standardu 11. Osmkrát se sovětští sportovci vyšplhali na druhý stupeň na stupních vítězů a šestkrát - na třetí. Konkurenci sovětského národního týmu na neoficiální týmové akci provedli týmy Rakouska a Norska. Rakušané získali 4 zlaté medaile, Norové 3.