Jaké Byly Olympijské Hry V St. Moritzu V Roce 1928

Druhé zimní olympijské hry v roce 1928 se konaly ve švýcarském St. Moritzu ve dnech 11. až 19. února. Uchazeči o hry byli Enelberg, Davos a St. Moritz. Volba druhé možnosti byla způsobena přítomností dobrých sjezdovek na tomto místě.

Jaké byly olympijské hry 1928 v St. Moritzu

Zimních olympijských her v roce 1928 se zúčastnilo 25 zemí, 491 sportovců (z toho 27 žen). Medaile byly uděleny ve 13 číslech šesti sportovních programů.

V rychlobruslení a lyžování se rivalita zesílila, ale výsledek se prakticky nelišil od výsledků prvních olympijských her v roce 1924. Sportovci z Norska zde ztratili pouze jednu ze čtyř zlatých medailí (lyžování).

V bruslení získal Klas Thunberg z Finska dvě zlaté medaile na vzdálenosti 1 500 m a 500 m. Norové Bernt Evensen a Ivar Ballangrud získali po jednom zlatě ve stejných soutěžích.

Závod na 50 km vyhráli švédští lyžaři. Podle odborníků nafouknutá těžká lyžařská stopa Norům v důsledku tání zabránila předvést jejich vysokou běžeckou techniku. Když se lyžaři z Norska dostali na vzdálenost 18 km, když ještě nebylo tání, ukázali se mnohem silnější než jejich soupeři. Zlato na této vzdálenosti si vzal Johan Grottmsbroten, byl také první v biatlonu.

Švýcarským sportovcům se v kosterních soutěžích nepodařilo získat ani jednu medaili. Američanům se ale podařilo vyhrát zlato a stříbro ve vysokorychlostních závodech saní. Účastníci z USA se také ukázali na bobech silnější než ostatní - zvítězil druhý americký tým, první obsadil druhé místo.

Hokejový turnaj vyhráli Kanaďané. Svým soupeřům ze Švédska nedali ani jeden gól.

Během soutěže v krasobruslení dokázala obhájit titul šampiona pouze Švédka Gillis Grafströmová, která si v roce 1924 zajistila medaili. V soutěži žen vyhrál šampionát norská krasobruslařka Sonya Heni, která se rok před olympijskými hrami stala mistrem světa. V páru si zlato odnesli francouzští krasobruslaři Pierre Brunet a Andre Joly. Rakouské krasobruslaře získaly dvě stříbrné a bronzové medaile.

V soutěži týmů, stejně jako na hrách v roce 1924, zvítězili norští sportovci, kteří získali 93 bodů (15 medailí, z toho 5 zlatých, 5 stříbrných a 5 bronzových). Na druhém místě byli Američané, kteří získali 45 bodů (6 medailí: 2 zlaté, 2 stříbrné a 2 bronzové). Třetí místo obsadili švédští sportovci, kteří získali 35 bodů (5 medailí: 2 zlaté, 2 stříbrné a 1 bronzová).