Jak Rusko Vystupovalo Na Londýnské Paralympiádě

Paralympiáda 2012, která se konala v Londýně, přinesla Rusku 36 zlatých medailí. Úspěchy domácích sportovců byly oceňovány po celém světě a Rusko si tým zasloužilo druhé místo.

Jak Rusko vystupovalo na londýnské paralympiádě

Ruští atleti, kteří se zúčastnili paralympiády 2012 v Londýně, předvedli vynikající výsledky a po čínském národním týmu získali druhé místo v počtu zlatých medailí.

V roce 2012 předvedli ruští paralympionici nejvyšší úroveň výcviku a získali 36 zlatých medailí a 38 stříbrných medailí. Bronz získalo 28 lidí. Po návratu z Londýna jim byla udělena také čestná státní vyznamenání, která jim osobně předal ruský prezident Vladimir Putin. Poznamenal také, že výsledky národní výpravy na paralympijských hrách jsou skutečným triumfem, ke kterému tým dlouhodobě směřuje.

Letos se ruský paralympijský tým skládal ze 128 sportovců. Podle Vladimíra Lukina, prezidenta ruského paralympijského výboru, učinili ruští sportovci kolosální krok vpřed, což nikdo neočekával. Na předchozích hrách, které se konaly před čtyřmi lety, získal ruský národní tým pouze 18 zlatých medailí, aniž by se dostal do tří nejlepších vítězných zemí.

Paralympijští účastníci soutěžili ve dvanácti sportovních disciplínách, ale Lukin zaznamenal zejména úspěchy ruských plavců a atletických sportovců. Až pět zlatých medailí přineslo do Ruska plavec Oksana Savčenko, který získal světovou slávu na poslední paralympiádě v Pekingu a stal se trojnásobným mistrem. V roce 2012 překonala svůj vlastní rekord, úspěšně vystoupila na pět různých vzdáleností a vytvořila světový rekord v 50 metrů volném plavání. Olesya Vladykina také ukázala sebevědomé vítězství ve své plavecké třídě, která si z Londýna odnesla celou sadu medailí a získala zlato, stříbro a bronz.

19 zlatých medailí do Ruska přinesli sportovci se zrakovým postižením a poruchami pohybového aparátu, kteří vystupovali v různých třídách. To lze bezpochyby označit za zásadní průlom, protože na předchozí paralympiádě v atletice získalo Rusko pouze tři zlaté medaile. Za poslední čtyři roky došlo ke zlepšení tréninkového programu pro sportovce, ke změně trenérského týmu paralympijského týmu, což nemohlo ovlivnit výsledky, které Rusové předvedli v Londýně. Alexey Ashapatov, vedoucí týmu, vyhrál hod diskem a vrh koulí. Sportovec Margarita Goncharova přinesla ruskému týmu tři zlaté medaile a jednu stříbrnou.

Poslední zlato pro Rusko nakonec přinesli hráči, kteří ve finálovém zápase zvítězili v drtivém vítězství se skóre 1: 0. Sportovci se zdravotním postižením se tam neplánují zastavit: za čtyři roky budou mít nové hry, které se budou konat v Rio de Janeiru.