Letní Olympijské Sporty: Vodní Pólo

Poprvé pravidla týmové míčové hry v bazénu formuloval Angličan William Wilson. Přitom se pokusil simulovat vodní analog rugby. Pravidla vodního póla získala moderní podobu v 80. letech XIX. Století a s obnovením tradice pravidelných pořádání olympijských her rychle zaujala stálé místo v jejich programu pro nový sport.

Letní olympijské sporty: vodní pólo

Cílem každého ze dvou týmů po osmi hráčích je vstřelit více gólů do branky soupeře než pustit do svých. Tři metry dlouhé brány se vznášejí na opačných stranách bazénu ve vzdálenosti ne více než 30 metrů od sebe a stoupají téměř metr nad vodou. Pravidla také přísně regulují způsoby odvádění míče od soupeře a za jejich porušení jsou 20sekundová odstranění - plavci čekají ve vodě ve speciálně určeném rohu bazénu. Celková hrací doba - 32 minut - je rozdělena na čtyři poloviny a rozhodčí, který ji počítá, zastaví stopky, když míč není ve hře (příprava na trestné hody, zaujetí pozic po brance atd.).

Tento sport se v olympijském programu objevil už dávno - již na druhých letních hrách se turnaje ve vodním pólu zúčastnilo 7 týmů. Je pravda, že pak nebyl dodržen princip „jedna země - jeden tým“, proto například bronzové medaile byly uděleny dvěma francouzským týmům najednou. A první olympijští vítězové byli zástupci mateřské země tohoto sportu - Britové ve finále porazili Belgičany.

Na III. Letních olympijských hrách byl turnaj vodního póla považován za exhibiční - zúčastnilo se ho několik amerických týmů. A počínaje dalšími hrami, které se konaly v roce 1908 v Londýně, se takové soutěže konají pravidelně. Ženy získaly právo účastnit se letních her a tohoto sportu jen sto let po debutu vodního póla na olympijských hrách - první ženský turnaj se konal v roce 2000 v Sydney.

Ten rok oba ruské týmy získaly medaile - ženy bronzové a muži podlehly maďarskému týmu ve finálovém zápase. Na příští olympiádě naši muži také nešli na pódium - získali bronzové medaile. V tomto sportu zatím nemáme žádná další ocenění, ale mužský národní tým SSSR je má 7. Maďarští olympionici v tomto sportu dominují - stali se prvními devíti a třikrát obsadili další dva stupně olympijského stupně vítězů.