Letní Olympijské Sporty: Házená

Ačkoli se podobná míčová hra zmiňuje i v antických básních, za oficiální rok narození házené se považuje rok 1898. Poté byla týmová soutěž s téměř moderními pravidly zahrnuta do programu tělesné výchovy jedné ze dánských škol. Dánům se připisuje také samotná myšlenka hrát si s rukama s míčem a brankou - hráči této země ji využívali k udržení kondice v zimě.

Letní olympijské sporty: Házená

Házená se na olympijských hrách poprvé objevila na posledních letních hrách před začátkem druhé světové války. V Berlíně hrály týmy jedenácti hráčů, přičemž turnaj vyhrál domácí tým. Tento sport se vrátil na olympijské sportovní prázdniny až o 36 let později. A opět se to stalo v Německu - v Mnichově soutěžily mužské týmy, které podle moderních pravidel tvořilo 7 hráčů. Poté se stal vítězem národní tým Jugoslávie. Již na příštích olympijských hrách v kanadském Montrealu byl k házenkářskému turnaji mužů přidán ženský házenkářský turnaj. Ten rok se týmy SSSR ukázaly být silnější než jejich soupeři v soutěži žen i mužů.

Sovětský ženský tým vyhrál další olympijský turnaj v roce 1980 v Moskvě a týmy Sovětského svazu získaly čtyřikrát zlaté medaile a jednou se staly stříbrnými a bronzovými medailistkami. To je nejlepší ukazatel ze všech zemí účastnících se olympijských házenkářských turnajů. Po skončení existence Sovětského svazu na vítěznou tradici nejprve navázaly týmy složené z hráčů z bývalých republik SSSR - každý získal jednu zlatou a jednu bronzovou medaili. Poté ruské národní týmy, které získaly jednu medaili z každé pozice, hrály na letních hrách celkem úspěšně.

Mezi jinými zeměmi dosáhla Jugoslávie nejvyšších výsledků, když na olympiádách získala pět medailí různých nominálních hodnot. Po rozpadu tohoto státu jedna z bývalých republik pokračovala ve svých tradicích - národní týmy Chorvatska přidaly na seznam další dvě zlatá ocenění. Rusko i Chorvatsko mají všechny šance doplnit svá prasátka medailemi na Letních olympijských hrách XXX v Londýně - mužské a ženské házenkářské týmy těchto zemí získaly právo účastnit se turnajů 2012.