Letní Olympijské Hry 1932 V Los Angeles

Na letních olympijských hrách v roce 1932 v Los Angeles v Americe se zúčastnilo 1048 sportovců, včetně 127 žen, z 37 zemí. Soutěže se konaly ve 14 sportech. Slavnostní zahájení her proběhlo na stadionu zvaném Koloseum, který připomíná starověké římské arény.

Letní olympijské hry 1932 v Los Angeles

Kapacita stadionu je 105 tisíc lidí, což byla v té době rekordní hodnota. Nejprve vystoupil olympijský sbor, který se skládal ze 150 zpěváků, 300 hudebníků a několika fanfaristů. Poté, co olympijskou přísahu přečetl šermíř George Calnan, bronzový medailista z IX. Olympijských her a poručík amerického ministerstva financí na částečný úvazek.

Náklady na cestu do Los Angeles se staly hlavní překážkou účasti mnoha evropských sportovců na hrách, takže se o medaile ucházelo celkem 1048 lidí. Poprvé se slova ujali zástupci IA OI z Číny a Kolumbie.

Poprvé v historii her byli sportovci ubytováni v olympijské vesnici 20 km od města. Na golfovém hřišti bylo asi 700 domů umístěno do oválu kolem restaurací, knihoven a heren. V Los Angeles byly také představeny národní hymny zemí na počest vítězů soutěže a vztyčení vlajek zemí.

Místa soutěží byla docela rozptýlena podél pobřeží. Například veslice byla hodinová rychlá jízda z města (Long Beach) a cyklisté soutěžili v Pasadeně na Roseball Stadium. Mimochodem, po hrách byl zničen.

Soutěžní program v Los Angeles byl podobný jako u olympijských her v Amsterdamu. Ale místo fotbalu se pořádaly střelecké soutěže. Fotbalové mistrovství se nekonalo z čistě materiálních důvodů, protože delegací evropských zemí nebylo v jejich jádru mnoho.

Přesto výsledky sportovců na olympiádě byly vysoké. Bylo stanoveno 90 olympijských rekordů, včetně 18 světových rekordů.

V závodě na 100 metrů vyhrál sportovec z USA Eddie Toulan na hrudi? před hlavním soupeřem Ralphem Metcalfem, také Američanem. Towlen také vyhrál 200 m. Metcalfe se však tentokrát stal obětí hrubé chyby v měření - jeho stopa byla dlouhá 202 m.

Stojí za zmínku, že chyby rozhodčích na těchto hrách byly velmi časté. Jeden z novinářů je proto nazval „Olympiádou chyb a nesprávných výpočtů rozhodčích“. Například ojedinělý případ se stal v Los Angeles. Ve finále závodu na 3000 m překážek opustila osoba počítající kola své místo. Výsledkem bylo, že sportovci běhali 3450 m.

Nejvíce ocenění samozřejmě získal americký tým - 41 zlatých, 32 stříbrných a 30 bronzových medailí. Itálie měla 12 ocenění z každé pozice, zatímco Francie měla 10 zlatých, 5 stříbrných a 4 bronzové medaile.