Jaké Byly Olympijské Hry 1932 V Los Angeles

V roce 1932 se v Los Angeles poprvé konaly olympijské hry. Bylo to těžké období pro celý svět - vrchol Velké hospodářské krize. Výsledkem bylo, že počet účastníků byl nejnižší od roku 1904 - což je polovina počtu na hrách v roce 1928.

Jaké byly olympijské hry 1932 v Los Angeles

Divákům se prodalo jen málo lístků. Poté několik filmových hvězd, včetně Douglas Fairbanks, Charlie Chaplin, Marlene Dietrich a Mary Pickford, nabídlo promluvit s veřejností mezi soutěžemi, aby zvýšilo popularitu této akce.

Soutěže se konaly u Památníku Koloseum. Sportovci byli ubytováni ve speciálně postavené olympijské vesnici. Pokrýval 321 akrů půdy a sestával z 550 dvojitých bungalovů. Ve vesnici se také nacházela nemocnice, pošta, knihovna a mnoho restaurací a kaváren. Ženy byly ubytovány v hotelu v Chapman Parku. Soutěže se zúčastnilo celkem 1300 sportovců z 37 zemí.

Viceprezident Charles Curtis zahájil olympiádu, protože prezident Herbert Hoover se na hrách nedostavil. V těchto hrách vítězové poprvé vystoupili na stupně vítězů s národními vlajkami v ruce. Další novinkou je povrchová úprava fotografií.

Politická situace nevyhnutelně musela ovlivnit olympiádu. Japonsko, které nedávno obsadilo čínskou provincii Mandžusko, se pokusilo nominovat sportovce ze státu Manchukuo, ale olympijský výbor se odmítl zúčastnit. Z Číny se zúčastnil jediný sportovec - Liu Changchun, který soutěžil v závodě na 200 m. Na pódium vystoupil Ital Luigi Beccali, který získal zlatou medaili v závodě na 1500 m, a pozdravil diváky fašistickým pozdravem.

Britská šermířka Judy Guinnessová prokázala skutečně olympijského ducha. Ona sama, vzdávající se naděje na zlatou medaili, upozornila porotce na 2 nepozorované dotyky, kterých se jí dostalo od její rivalky Ellen Price z Rakouska.

Zahájením olympiády byla atletka z Dallasu, Mildred Didrickson, přezdívaná „Babe“. V té době se ženy nesměly účastnit pětiboji, ale „Baby“snadno vyhrály hod oštěpem, překážkovou dráhu na 80 metrů a skok do výšky. Následně se Mildred stala profesionální golfistkou a americkou ženskou šampiónkou ve sportu.

Většinu zlatých, stříbrných a bronzových medailí si vzali američtí sportovci - 41, 32 a 30. Na druhém místě se umístil italský tým - po 12 medailí. Na třetím - francouzský: 10, 5 a 4 medaile.