Jak Si CSKA Vedla Na Euroligy Basketball

Obsah:

Euroliga je každoroční basketbalový turnaj, který se koná ve složitém vícestupňovém režimu. Jeho cílem je identifikovat čtyři nejlepší z 38 nejsilnějších klubových týmů starého světa, mezi nimiž se pak koná finální série her. Nazývá se Final Four a koná se každý rok v různých městech a zemích. Letos na jaře se v tureckém Istanbulu konalo finále Euroligy a znovu se prosadila moskevská CSKA Moskva, nejsilnější basketbalový klub v Rusku.

Jak si CSKA vedla na Euroligy Basketball 2012

Instrukce

Krok 1

CSKA zahájil skupinovou fázi Euroligy v polovině října loňského roku hostujícím setkáním s Litevcem Zalgirisem. Šampión Ruska nezažil v této hře žádné problémy a zvítězil o 13 bodů - 87:74. Poté armádní tým důsledně porazil všech šest soupeřů ve skupině jak v domácích, tak v domácích zápasech. Domácí grandiózní hráči se v této fázi setkali s potížemi jen dvakrát - v zápasech venku s řeckým Panathinaikos (78:76) a s německým klubem Bamberg, skromně na evropské basketbalové standardy (81:78). CSKA obsadila první místo ve skupině, i když do další fáze stačilo, aby se nedostala na jedno z posledních dvou míst.

Krok 2

Poslední schůzka skupinové fáze se konala před Vánoci, 21. prosince a téměř o měsíc později začala další fáze turnaje - Moskvané porazili další řecký klub Olympiacos z Pireusu. V této fázi CSKA hrála ve skupině, kde kromě Řeků byly dva turecké týmy - Galatasaray a Efes Plzeň. Jeden z nich - „Galatasaray“- armádní tým a poprvé prohrál v Eurolize 2011–2012. Stalo se tak na začátku února, ale nijak to neovlivnilo výsledek boje - když CSKA zvítězila na všech ostatních setkáních, stala se první v konečné tabulce.

Krok 3

V další fázi - čtvrtfinále - týmy hrály až tři vítězství jednoho z nich. Soupeřem Moskvanů byl španělský klub Bilbao Basket, který dokázal CSKA porazit jen jednou. Jednalo se o třetí zápas v sérii, který vyhrál armádní tým s celkovým skóre 3: 1, což jim dalo lístek do Final Four. Soupeři našeho klubu v semifinále byli Řekové z Panathinaikosu, kteří byli ve skupinové fázi dvakrát poraženi, kteří ani tentokrát neodolali. Hra však byla velmi obtížná - armádní tým musel získat zpět tři čtvrtiny a teprve v té poslední se vyrovnal svým soupeřům a popadl vítězství s rozdílem pouhých dvou bodů (66:64).

Krok 4

Finálový zápas mezi CSKA a Olympiacos se konal 13. května na stadionu Sinan Erdem Dome v tureckém hlavním městě. A tým armády v úvodní fázi porazil tento řecký tým dvakrát, ale bohužel se finálový zápas stal zrcadlovým obrazem semifinále. V něm vedl ruský šampion tři čtvrtiny v skóre a ve finále došlo ke katastrofě - Moskvané si nedokázali udržet 13bodovou výhodu. Poté, co prohráli poslední čtvrtinu se skóre 8:22, skončili zápas s rozdílem jednoho bodu v jejich prospěch - 61:62.