Severská Kombinace - Dva V Jednom

Skoky na lyžích a běh na lyžích dokonale existují jako samostatné typy zimního programu. Ale se stejným úspěchem žije ve sportovním prostoru a jejich symbióza, přezdívaná lyžařská nordická kombinace nebo „severní kombinace“(což je blíže k anglickému názvu - Nordic Combined).

Severská kombinace - dva v jednom

Historie tohoto sportu jako samostatné disciplíny začala v roce 1924, kdy se kombinované lyžování stalo součástí soutěžního programu zimních olympijských her. Pak to však vypadalo odlišně od moderního. Zaprvé závod předcházel skákací část a nenásledoval ji, jak se to děje nyní, a zadruhé, systém určování vítězů byl jaksi vágní a choulostivý.

obraz
obraz

Vše se změnilo s příchodem norského sportovce Gundera Gundersena v severské kombinaci. Bylo to jako dvojitý bojovník, který se nevyznamenal ničím výjimečným: na jeho účtu byly jen dvě medaile různých standardů, získané na mistrovství světa - stříbrná medaile ve Falunu a bronzová medaile v Lahti. O Gundersenovi se opravdu mluvilo 20 let po jeho sportovních úspěších, kdy se norský lyžař stal vedoucím výboru pro severské kombinované lyžování, který byl součástí struktury Mezinárodní lyžařské federace.

V roce 1980, když sledoval olympijský biatlonový turnaj jako technický ředitel soutěže, Gundersen myslel na bodovací systém, který jasně a konkrétně vysvětluje, jakou výhodu dostane sportovec pro odrazový můstek soutěže (a poté měla sekvence svůj současný vzhled) před lyžařským závodem.

obraz
obraz

Ceny v severské kombinaci se hrály (tehdy a nyní) a byly rozděleny do dvou typů - v soutěži jednotlivců a v mistrovství týmů. V osobních disciplínách navrhoval Gundersen „přeměnit“jeden bod, který získal skokan na odrazovém můstku, na 6, 7 sekund na trati. U startů týmu znamenal bodový rozdíl převahu vůdce - „kickera“štafety čtyři - za 5 sekund nad nejbližším pronásledovatelem.

Později začal transformační koeficient procházet změnami. V roce 2010 byly na olympijských hrách ve Vancouveru stanoveny standardy, které se stále používají: 1 skokový bod v jednotlivých soutěžích trvá 5 sekund a v týmu tento údaj klesl na 1,33 sekundy.

Dědictví Gundera Gundersena, který zemřel před více než 10 lety, je zvěčněn v několika dalších sportech, které využívají systém v podobě tzv. „Stíhacích závodů“- zejména v běhu na lyžích a v biatlonu.