Letní Olympijské Sporty: Fotbal

Dnes je fotbal nejmasivnějším a nejpopulárnějším sportem na naší planetě. Za oficiální datum jeho narození se považuje rok 1863 a poprvé na olympijských hrách se fotbal objevil 37 let po tomto datu. Bylo to v Paříži, na druhých hrách po oživení olympijské tradice.

Letní olympijské sporty: fotbal

Za pořádání olympijských fotbalových turnajů odpovídá Mezinárodní fotbalová federace (FIFA), která byla organizována v roce 1904. Tato organizace považuje fotbalové zápasy dvou letních olympiád (v Paříži a St. Louis) za neoficiální, ale pouze exhibiční, protože se jich neúčastnily národní týmy, ale nezávislé klubové týmy. Odpočítávání fotbalových turnajů na letních hrách FIFA proto začíná na olympijských hrách pod třetím pořadovým číslem, které se konalo v roce 1908 v Londýně.

Britové se také stali prvními olympijskými vítězi v tomto sportu a byli nejsilnější na turnaji osmi národních týmů. Je pozoruhodné, že Francii na tomto turnaji reprezentovaly dva týmy najednou - to byl jediný precedens v historii. Britské fotbalové týmy jsou spolu s maďarskými stále nejúspěšnějšími olympijskými týmy - třikrát získaly zlaté medaile. Zatímco Brazilci, již pětinásobní mistři světa v tomto sportu, nikdy nebyli prvními na olympijských hrách. Je zvědavé, že jim fotbalisté SSSR nedovolili dvakrát získat ocenění - v roce 1976 v Montrealu sovětský národní tým porazil Brazílii ve hře o bronzové medaile a v roce 1988 v Soulu je porazil ve finálovém zápase. SSSR dvakrát vyhrál zlaté medaile na olympijském fotbalovém turnaji a třikrát se stal bronzovým medailistou.

Podle pravidel FIFA platí pro hráče olympijských týmů věková omezení - každému z nich, kromě tří hráčů, nesmí být starší 23 let. Olympijské turnaje proto neshromažďují nejsilnější hráče a jsou považovány za méně prestižní soutěže než mistrovství světa a Evropy.

Od XXVI. Letních olympijských her v Atlantě, které se konaly v roce 1996, byly do programu zahrnuty také ženské fotbalové turnaje. Na čtyřech fórech, která během této doby prošla, byla výhoda amerických sportovců nepopiratelná - třikrát se stali šampióny a jednou v prodloužení ztratili první místo se svými rivaly z Norska.