Zimní Olympijské Hry 1994 V Lillehammeru

Na XVII zimních olympijských hrách v Lillehammeru (Norsko) se zúčastnilo 1737 sportovců ze 67 zemí. Soutěžili o 61 sad ocenění ve 12 sportech. Mezinárodní olympijský výbor uspořádal tyto hry dva roky po předchozích s cílem oddělit načasování letních a zimních olympijských her.

Zimní olympijské hry 1994 v Lillehammeru

Poprvé v Lillehammeru hráli sportovci z bývalého SSSR jako samostatné týmy, zatímco ruský tým vykázal vynikající výsledky, když získal nejvíce zlatých medailí - 11. Výsledkem bylo, že obsadil první týmové místo, ale prohrál celkový počet získaných medailí pro Nory - 26 proti 23.

Rusové brali téměř všechno zlato v krasobruslení: Alexey Urmanov v mužském bruslení, Oksana Grischuk a Evgeny Platov v soutěži tanečních párů, dalším triumfem her byla dvojice Ekaterina Gordeeva a Sergei Grinkov. U žen zvítězila také zástupkyně sovětské školy krasobruslení, Ukrajinka Oksana Baiul.

Ruský biatlonový tým předvedl vynikající výkon, ve kterém zářil Sergey Chepikov, který zvítězil ve sprintu. Ženský tým vedený Anfisou Reztsovou zvítězil v štafetě, muži nechali německý národní tým pokračovat a získali stříbro. Další zlatou medaili přinesl našemu týmu vítěz mužského závodu na 20 km Sergey Tarasov.

Dámský lyžařský tým složený z Lyubvi Egorové, Eleny Vyalbe, Larisy Lazutiny a Niny Gavrylyuk nenechal nikomu šanci. Lyubov Egorova se stala trojnásobnou šampiónkou her v Lillehammeru, která také zvítězila v závodě na pět kilometrů klasickým úderem a na 15 km podle systému Gundersen. U mužů v tomto sportu byl velkolepý Nor Bjorn Daly, který získal dvě zlato a stříbro. Uzbekistán získal první zlatou olympijskou medaili. Lina Cheryazova byla nejlepší ve freestylové akrobacii, poprvé se představila na Bílé olympiádě.

Ruští hokejisté bohužel zůstali bez medailí. V semifinále se náš tým nemohl dostat přes Švédy a v zápase o třetí místo podlehl Finům. Finálový zápas Švédsko-Kanada poprvé v historii olympijských her skončil rozstřelem, ve kterém byli Švédové přesnější. Mezi další hrdiny Lillehammeru patří norský bruslař Johan-Olaf Koss, který vyhrál na tři vzdálenosti.