Zimní Olympijské Hry Squaw Valley 1960

Zimní olympijské hry 1960, páté v řadě, se konaly od 18. do 28. února ve Squaw Valley (USA). Ceny se hrály v 29 soutěžích v 5 sportech. Celkem se zúčastnilo 655 sportovců, včetně 144 žen, z 31 zemí světa. Jak Alexander Kashing přesvědčil vedení federací zimních sportů k pořádání her ve Squaw Valley, zůstává pro mnohé záhadou. Je však známo, že při této příležitosti vytvořil a představil MOV gigantický model města, který ho stál 5800 dolarů.

Zimní olympijské hry Squaw Valley 1960

Poprvé se olympijské hry konaly v takové nadmořské výšce - 1889 m nad mořem. Bobové soutěže se vzhledem k tomu, že v Squaw Valley nebyla žádná trať a jen 9 z 31 týmů si přála zúčastnit tohoto sportu, nekonaly. Proto odmítli postavit dráhu speciálně pro „olympiádu“. Ale na této olympiádě se poprvé konaly závody v biatlonu a bruslení (mezi ženami). Za zmínku stojí také to, že do historie OWG se tentokrát zapojili sportovci ze všech 5 kontinentů.

Organizátoři hry Squaw Valley se na takovou akci důkladně připravili výstavbou krytého zimního stadionu s kapacitou 11 000 lidí a dalších sportovních zařízení. Slavnostní zahájení olympijských her se konalo 18. února na zimním stadionu. Zúčastnilo se 15 000 diváků. Stojí za zmínku, že přehlídku pro tento obřad připravil světově proslulý hollywoodský filmový producent Walt Disney. Přísahu jménem všech sportovců účastnících se her složila krasobruslařka Carol Hayes.

Ve Squaw Valley byl poprvé zaveden počítačový informační systém, který výrazně usnadnil provádění soutěží.

V nové disciplíně - biatlonu - se stal vítězem Švéd Claes Lestander. Stojí za zmínku, že biatlonisté ze SSSR poté obdrželi bronz a také obsadili 4 až 6 míst. V lyžování získal 3 „zlato“tým Německa, po 2 - Švýcarsko, Švédsko a Finsko, po 1 - Francie, Rakousko, Kanada, Norsko a SSSR.

V rychlobruslení byli sovětští sportovci nejlepší pro vynikající převahu. Získali zlaté medaile v 6 z 8 typů soutěží a navíc získali 3 „stříbro“a 2 „bronz“. Zbývající 2 nejvyšší ocenění si Norové vzali do své vlasti. V závěrečný den OWG ve Squaw Valley byly organizovány starty rychlobruslení, aby se překonaly rekordy. Poté čtyřnásobný vítěz olympijských her E. Grishin vytvořil světový rekord. Navíc to „vyšlo“ze 40 sekund, poprvé v historii (39, 6). V jednoduchém bruslení získaly obě „zlaté“sportovci z USA, stejně jako v předchozích hrách.

Snad hlavním překvapením ve Squaw Valley bylo vítězství amerického hokejového týmu. Oblíbené - Kanada, SSSR a Československo - byly bez práce. Naši sportovci pak obsadili 3. místo.

Veikko Hakulinen, veterán z Finska, vyhrál celou řadu ocenění. Zlatá olympijská medaile byla jeho třetí v řadě.

Stejně jako v roce 1956, i tentokrát v neoficiální soutěži družstev byli sportovci ze SSSR především hlavou a rameny, vydělali 146,5 bodů a 21 medailí (7-6-8). To byl v té době rekordní počet ocenění. O druhé a třetí místo se dělili Švédové a atleti z USA - 62 bodů a 3 zlaté.