Letní Olympijské Hry 1928 V Amsterdamu

Amsterdam získal právo pořádat letní olympijské hry 1928 bez jakéhokoli boje, protože pouze hlavní město Nizozemska podalo žádost MOV. Poprvé prezident a zakladatel MOV Pierre de Coubertin nebyl přítomen na hrách kvůli vážné nemoci. Prošli bez hlasitých skandálů, s výjimkou rvačky mezi francouzskými atlety a hlídačem olympijského stadionu.

Letní olympijské hry 1928 v Amsterdamu

Devátá letní olympiáda v Amsterdamu se konala od 17. května do 12. srpna 1928. Zúčastnilo se jej 3014 sportovců ze 46 zemí světa. Ačkoli se počet zúčastněných zemí zvýšil, počet sportovců se snížil. Kromě toho byl zrušen program Hry. Medaile byly uděleny ve 14 sportech.

V Amsterdamu začali po 16leté pauze znovu soutěžit sportovci z Německa. Debutantem olympijských her byly země jako Panama, Zimbabwe (tehdy Rhodesie) a Malta. Do té doby nemohl Sovětský svaz dosáhnout dohody s MOV, takže své sportovce do Amsterdamu nepustil.

Na 28 letních hrách se zrodila jedna z klíčových olympijských tradic, která přetrvala dodnes. Právě v hlavním městě Nizozemska poprvé hořel oheň, který byl v řecké Olympii zapálen ze slunce pomocí zrcadla. Běžci ho vzali na hry a míjeli se jako obušek.

Poprvé byly na programu soutěže žen v atletice - štafetový běh na 4x100 metrů, běh na 100 a 800 metrů, hod diskem a skok do výšky, stejně jako gymnastické soutěže. Každý typ atletického programu u žen byl poznamenán světovým rekordem. Oblíbenými byli sportovci z Německa a USA.

Je pozoruhodné, že zařazení 800 metrů do programu mezi ženami způsobilo značnou polemiku. Je to proto, že ženy během závodů na tuto vzdálenost v cíli spadly vyčerpané přímo na trať. V roce 1932 byl běh na 800 metrů odstraněn z olympijského programu. Tato vzdálenost se znovu objevila až na hrách v roce 1960.

Na olympijských hrách v Amsterdamu byl vůdce soutěže ve vzpírání nejprve určen součtem triatlonu: čistý a trhaný, tlak na lavičce a trhnutí. Vzpěrači soutěžili v pěti váhových kategoriích.

Oblíbenými na neoficiální akci týmu byli Američané. Na druhém místě byli sportovci z Německa. Finové uzavřeli první tři.