Jaké Byly Olympijské Hry 1928 V Amsterdamu

V roce 1928 se v hlavním městě Nizozemska, Amsterdamu, konaly letní olympijské hry. Toto město získalo status hlavního města v letech 1920 a 1924, ale postoupilo do Paříže a Antverp. Taková dlouhá příprava na soutěž umožnila organizovat olympijské hry na vysoké úrovni.

Jaké byly olympijské hry 1928 v Amsterdamu

Hry se zúčastnilo 46 národních týmů. Poprvé od první světové války byl na letní olympijské hry pozván německý tým. Státy jako Malta, Panama a Rhodesie (nyní Zimbabwe) se takových soutěží zúčastnily vůbec poprvé v historii. Sovětský svaz nebyl schopen urovnat pořadí své účasti s Mezinárodním olympijským výborem a stále zůstával mimo soutěž.

Na těchto hrách byly poprvé zavedeny některé z olympijských tradic. Zapálil se zejména olympijský oheň. Rovněž bylo stanoveno pořadí průchodů týmů během zahajovacího ceremoniálu soutěže. Prvním byl tým Řecka a posledním byl národní tým státu, na jehož území se hry konají.

Na olympiádě se konalo celkem 15 sportů. Účast žen na turnaji se rozšířila. Nyní mohli hrát nejen v plavání a potápění, ale také v atletice a gymnastice. Tyto inovace způsobily v olympijském výboru mnoho kontroverzí a kontroverzí, ale přesto bylo rozhodnuto počítat s tím, že ženský sport je stále více rozšířen.

První místo v celkovém pořadí medailí obsadily USA. Sportovci, ženy i muži, přinesli týmu nejvíce zlatých medailí. Například Američanka Betty Robinson se stala první ženou, která získala zlatou medaili v závodě na 100 m. Plavci této země předvedli vynikající atletické schopnosti, a to jak v týmu, tak v samostatných plaváních.

Druhé místo obsadil německý národní tým. Vodní pólo z této země získalo zlato. Němečtí vzpěrači si vedli také dobře.

Finsko skončilo na třetím místě. Sportovci a zápasníci tohoto týmu obdrželi celkem 8 zlatých ocenění. Mezi medailisty byl Paavo Nurmi, vítěz poslední olympiády v Paříži. A národní tým hostitele her - Nizozemsko - obsadil pouze 8. místo.