Letní Olympijské Sporty: Jízda Na Horském Kole

Horské kolo nebo horské kolo je relativně mladý a rychle se rozvíjející typ aktivního sportu. Horská kola se neustále zdokonalují. Tento sport byl zařazen na Letních olympijských hrách 1996.

Letní olympijské sporty: jízda na horském kole

Navzdory své mládí si horské kolo získalo velkou popularitu v různých zemích. Byl vynalezen v 50. letech 20. století. Skutečnost, že se horská cyklistika stala oficiálním sportem, je do značné míry způsobena členy klubu Velo Club Mount Tamalpais. Byli první, kdo uspořádal sjezdové závody poblíž města San Francisco. Tento aktivní sport brzy upoutal pozornost sportovců z jiných zemí.

Díky svým stoupencům a médiím se horské kolo stalo široce známým. V roce 1990 byl vyhlášen profesionálním sportem a uznán Světovou cyklistickou organizací a po 6 letech se stal součástí olympijského programu.

Mužské soutěže se konají na vzdálenosti od 40 km do 50 km a dámské - 30-40 km. Vzdálenost ujetá sportovci závisí na přibližném celkovém čase k absolvování kurzu. Mistrovství mužů se koná do 2 hodin 15 minut a šampionát žen - ne více než 2 hodiny.

Vzdálenost pro finální závod se určuje na základě povětrnostních podmínek. Jezdci by neměli tlačit nebo táhnout kolo po celou cestu, jinak by tyto akce mohly vést k revizi výsledků.

Sportovci startují ve stejnou dobu. Cyklisté nejdříve projdou kolem 1, 8 km, vrátí se na start a poté projdou daným počtem kol. Soutěžící, který přijde do cíle jako první, vyhrává soutěž.

Jezdci nesmějí využívat nikoho pomoci, aby se vyhnuli diskvalifikaci. Jsou nuceni sami odstraňovat poruchy zařízení. Sportovci navíc nesmějí zasahovat do konkurence a dávat přednost rychlejším konkurentům.

Tato soutěž je vyřazovací: jezdec, který byl obešel, bude odstraněn ze stopy.

Pro závod se používá běžecká dráha. Na něm je každý 1 km ukazatel zbývající vzdálenosti a informace o nebezpečných oblastech terénu.

Horská kola jsou vyrobena z vysoce pevných materiálů, mají silné brzdy, husté pneumatiky. Sportovci musí nosit ochranné přilby, protože během závodu jsou možné různé nebezpečné situace a zranění.