Letní Olympijské Hry 1924 V Paříži

Šest evropských měst soutěžilo o letní olympijské hry 1924. Přednost byla dána Paříži, a tím si všiml zásluh Francouze Coubertina - zakladatele olympijských her.

Letní olympijské hry 1924 v Paříži

Přípravné období bylo poměrně obtížné, ale samotná organizace her byla bezvadná. Byly to poslední hry, které Pierre de Coubertin připravoval. Pařížské olympijské hry se staly jednou z nejnavštěvovanějších. Sledovalo to více než 620 tisíc lidí. Slavnostního zahájení 5. července se zúčastnil prezident Francouzské republiky Gaston Doumergue, princ z Walesu a princ Carol z Rumunska.

Na VIII. Olympijských hrách se zúčastnilo 44 zemí a 3 092 sportovců. Poprvé se zúčastnili sportovci z Irska, Mexika, Rumunska, Uruguaye, Filipín a Ekvádoru. Týmy Německa a SSSR nesměly hrát kvůli nestabilní politické situaci v těchto zemích.

Program Hry zahrnoval soutěže v 17 sportech. Demonstrace představovaly francouzský box a baskické míčové hry. Tyto hry byly naposledy pořádány rugbyové turnaje. Ženy se účastnily soutěží v plavání, potápění, šermu a tenisu.

Skvělý běžec z Finska Paavo Nurmi byl uznán jako hrdina olympijských her, který získal pět zlatých medailí. Hvězda amerického plavce Johnnyho Weissmullera vyrostla v Paříži. Vyhrál dvě hlavní vzdálenosti a štafetu ve volném stylu a získal tři zlaté medaile. Pět medailí, z nichž tři jsou zlaté, získal francouzský šermíř Roger Ducre.

Na těchto hrách se tenisová soutěž konala naposledy před velkou přestávkou kvůli neshodám mezi Mezinárodní tenisovou federací a MOV. Až v roce 1988 se tenis znovu vrátil na olympiádu. Američtí tenisté nevynechali ani jeden mistrovský titul, protože získali pět zlatých medailí.

Fotbalového turnaje se zúčastnilo 22 týmů. Poprvé zámořští fotbalisté - Uruguayané - porazili silný tým Jugoslávie skóre 7: 0.

V celkovém pořadí zvítězili na této olympiádě američtí sportovci, na druhém místě byl domácí tým a na třetím - finští sportovci.