Letní Olympijské Hry 1912 Ve Stockholmu

Od 6. do 27. července se ve Stockholmu konaly páté letní olympijské hry roku 1912. Hlavní město Švédska bylo vybráno jako hostitel her na zasedání Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Berlíně v roce 1904.

Letní olympijské hry 1912 ve Stockholmu

Slavnostní zahájení her páté olympiády se konalo 6. července 1912 na Královském stadionu. Slavnostního zahájení se zúčastnili švédský král Gustav V. a Pierre de Coubertin. Stánky stadionu, které pojmou 32 tisíc diváků, byly zaplněny do posledního místa.

Soutěže se zúčastnilo 2407 sportovců z 28 zemí. Soutěže se konaly ve 14 sportech, což bylo poněkud horší než počet disciplín předchozí olympiády, ale celkový počet soutěží se zvýšil. Pětiboj se poprvé objevil v olympijském programu, poprvé se konaly plavecké soutěže mezi ženami. Právě na olympijských hrách ve Stockholmu byly do soutěžního programu zařazeny klasické disciplíny - štafety 4 x 100 a 4 x 400 metrů a běh na 5 000 a 10 000 metrů.

Soutěž se konala ve velmi napjatém boji, ale v mnoha sportech byli okamžitě určeni favorité. V závodě na 800 metrů tedy nebylo nic jiného než Američané - James Meredith, Melvin Shepperd a Ira Davenport.

V závodě na 5 km se odehrál dramatický boj mezi Finem Hannesem Kolehmainenem a Francouzem Jeanem Buenem. Vítězství předpovídal francouzský běžec, který v předběžném závodě vytvořil nový světový rekord. Samotný sportovec nepochyboval o vítězství a věřil, že nemá žádného hodného soupeře. Ihned po zahájení závodu však vyšlo najevo, že mladý finský sportovec Hannes Kolehmainen se mu nehodlá vzdát. Běhali celou vzdálenost z nohy na nohu - pokud se jednomu podařilo dostat dopředu, druhý ho okamžitě dohnal, a tak sedmnáctkrát. Vteřiny před cílem se Francouzovi podařilo dostat se před soupeře, ale v posledních metrech ho Fin dohnal a dokázal projet cílovou páskou jako první. Rekord, který vytvořil den předtím Francouz, byl okamžitě vylepšen o 30 sekund, což byl skutečně fenomenální úspěch. Na stejné olympiádě získal Hannes Kolehmainen další dvě zlaté medaile v závodě na 10 000 metrů a v křížovém závodu na 8 000 metrů.

Američané byli ve vedení koulí, zlato a stříbro získali Patrick McDonald a Ralph Rose. Američané také vynikali v překážkách na 110 metrů, zlato získal Fred Kelly.

Zápasnické soutěže byly velmi zajímavé. Délka zápasů byla omezena na jednu hodinu, v případě nerozhodného výsledku byl vítěz určen podle bodů. Ale v semifinále a finále nebyl čas nijak omezen, v důsledku čehož boj mezi Rusem M. Kleinem a Finem A. Asikainenem trval 10 hodin. Fin vyhrál. Vzhledem k tomu, že ho vyhrál v semifinále, musel se okamžitě zúčastnit závěrečného boje bez odpočinku, který podlehl švédskému atletovi. Všechny protesty Finů a Rusů, kteří je podporovali, byly zamítnuty.

Na této olympiádě bylo mnoho takových nespravedlivých rozhodnutí. Během střelecké soutěže tedy začalo pršet. Pro švédské střelce organizátoři okamžitě vztyčili baldachýn a sportovci z jiných zemí pod něj nesměli. Výsledkem bylo, že Švédové získali sedm zlatých, šest stříbrných a čtyři bronzové medaile. Vyhráli také v celkovém pořadí týmů a získali 24 zlatých, 24 stříbrných a 17 bronzových medailí.

Vítězové byli oceněni na Královském stadionu. Po předání medailí se konal banket, kterého se zúčastnili všichni účastníci soutěže. Pierre de Coubertin hovořil o potřebě organizovat další olympiády ještě organizovaněji a oslavovat je s radostí a harmonií.