Jaké Byly Olympijské Hry 1912 Ve Stockholmu

Olympijské hry ve Stockholmu (Švédsko), páté v řadě, se konaly od 5. května do 27. července 1912. Zúčastnilo se jich 2407 sportovců, z toho 48 žen, z 28 zemí. Program zahrnoval 14 sportovních a 5 uměleckých soutěží, losováno bylo 102 sad cen.

Jaké byly olympijské hry 1912 ve Stockholmu

Žádné jiné olympijské hry nebyly nikdy organizovány s takovou důkladností - postavili nádherný stadion, podrobně zpracovali soutěžní program. Olympijské hry sledovalo doslova celé město, všude vládla slavnostní atmosféra. Nakonec Pierre de Coubertin viděl realizaci svých hlavních myšlenek.

Hustota výsledků účastníků, stejně jako hojnost záznamů, ukázaly, že soupeření sportovců na olympijských hrách dosáhlo úrovně, kdy je nutné tvrdě trénovat, aby bylo možné zvítězit v jakémkoli sportu.

Vyslání velkého ruského národního týmu (178 osob) za těchto podmínek vedlo k mimořádně neúspěšnému výkonu našeho týmu. Noviny mu dokonce říkaly „Sports Tsushima“. Tým v neoficiálním pořadí obsadil pouze 16. místo, a to vše proto, že byl narychlo obsazen.

Americký tým měl nejvíce zlatých medailí - pouze 63 medailí, z toho 25 zlatých a 19 stříbrných a bronzových. Pokud však jde o celkový počet medailí (65 kusů), Spojené státy předstihlo Švédsko (24 + 24 + 17) a třetí místo obsadili sportovci z Velké Británie - 41 medailí (10 + 15 + 16).

Je pozoruhodné, že Finsko, které bylo v té době součástí Ruska, představilo samostatný tým, který nakonec obsadil čestné 4. místo s 26 medailemi (9 + 8 + 9). Rusko mělo pouze 4 medaile (2 „stříbrné“a 2 „bronzové“). Byla tu však ještě jedna medaile - zlatá. Po soutěži byl předán jezdeckému Karolovi Rummelovi. Při překonávání překážek se sportovec s tímto nezvládl. Výsledkem bylo, že jeho kůň spadl na Rummela. Sportovec nicméně s odhodlaným úsilím vylezl na koně a do cíle dorazil a neustále si rukou držel hruď. Po cíli ztratil vědomí a se zlomeninou 5 boků byl převezen do stockholmské nemocnice.

Po tomto dramatu následoval švédský král Gustav V, rovněž patron her. Osobně nařídil odlit další medaili a předat ji Rummelovi přímo na nemocničním oddělení.

Také na hrách V. olympiády byla poprvé uspořádána umělecká soutěž. A první „zlato“v rámci kulturního programu her získalo báseň „Óda na sport“. Jeho autory byli Němec M. Eshbach a Francouz G. Hohrod, i když se později ukázalo, že „Ode to Sport“napsal Pierre de Coubertin a tato jména byla pouze pseudonymy. Coubertin tedy chtěl přiblížit německé a francouzské národy tváří v tvář rostoucí hrozbě nepřátelských akcí.