Jak Dlouho Trvá Basketbalový Zápas?

Obsah:

Hra basketbalu je jednou z nejpopulárnějších na světě, ale ne každý může říct, jak dlouho trvá jedna basketbalová hra. Čtvrtletí, přesčasy, přestávky, časové limity - jejich trvání je často sporné.

Jak dlouho trvá basketbalový zápas?

Jak se počítá čas v basketbalu

Basketbal je jedním ze sportů, kde se udržuje čistý čas. Stopky rozhodčího fungují, pouze když je míč ve hře. Pokud opustí hřiště nebo nastanou pauzy jiné povahy, čas zápasu se zastaví. Jeho odpočítávání začíná znovu poté, co je míč ve hře.

Samotná hra je rozdělena na čtyři stejné čtvrtiny. Mohou trvat buď 10 nebo 12 minut. Současně se 12minutové segmenty v současné době praktikují pouze v Národní basketbalové asociaci (NBA), která existuje v Severní Americe. U všech ostatních turnajů je jedna čtvrtina dlouhá 10 minut.

Hra začíná rozskokem, který se hraje ve středovém kruhu hřiště. Mezi čtvrtinami jsou 2 minutové přestávky. V takovém případě jsou druhá a třetí čtvrtina odděleny dlouhou přestávkou - 15 minut.

Basketbalové utkání vyhraje tým, který na konci hrací doby (40 nebo 48 minut, podle pravidel) získá nejvíce bodů. Pokud je skóre stejné, je přiděleno prodloužení (dalších 5 minut). Týmy hrají, dokud není určen vítěz. Nelze losovat, takže se utratí tolik prodloužení, kolik je požadováno (jedna, dvě, tři atd.).

Všechny uvedené údaje se vztahují k čistému času zápasu. Pokud si vezmeme obvyklý čas, pak basketbalová hra zpravidla trvá asi 1-2 astronomické hodiny (s přestávkami ve hře, s přestávkami, přesčasy).

Zvláštní pravidla

Každý tým dostane 24 sekund na jeden útok (v NBA - 32). Čas se počítá od okamžiku, kdy míč zasáhne ruce hráče, a než vyprší, musí se tým zbavit basketbalové „skořápky“. Jinak rozhodčí píšťalkou útok přeruší a přihraje míč druhému týmu. Držení zpravidla končí hodem na soupeřův prsten.

Navíc během prvních 8 sekund držení míče musí být míč přenesen z vaší vlastní poloviny hřiště na druhou stranu. A při vhazování nebo během trestného hodu musí míč opustit ruce basketbalového hráče do 5 sekund. Platí také pravidlo 3 sekund: toto je časový limit pro hráče, který má být pod soupeřovým kruhem.

Záznam trvání hry

V roce 2006 se v Severní Americe konala nejdelší basketbalová hra vůbec. Týmy Duke a North Carolina hrály více než 58 hodin přímo od sobotního rána do pondělní noci. Zápas se konal speciálně za účelem vytvoření časového rekordu a výtěžek z prodeje lístků byl směrován na charitu.