Zimní Olympijské Hry 1988 V Calgary

Na 88. zasedání MOV v Baden-Badenu získalo kanadské město Calgary právo pořádat XV. Zimní olympijské hry. Jednalo se o třetí pokus představitelů města a podruhé byl korunován úspěchem. Sportovní program her z roku 1988 byl ve srovnání s předchozí olympiádou rozšířen o sedm disciplín najednou, proto se celková doba trvání soutěže zvýšila na 16 dní.

Zimní olympijské hry 1988 v Calgary

Speciálně pro olympiádu v Calgary a sousedním městě Canmore bylo postaveno pět nových sportovních zařízení a několik stávajících bylo rekonstruováno. XV. Zimní olympijské hry byly slavnostně zahájeny 13. února 1988 na stadionu v McMahonu. Před tím prošla po dobu 88 dnů štafeta olympijské pochodně - pochodeň ujela 18 tisíc kilometrů nejen v rukou běžců, ale také na sněžných skútrech a psích spřeženích. Byl to jeden z nejdelších štafetových závodů pochodní v historii zimních olympijských her.

Hry 1988, stejně jako ty předchozí, se konaly s nesporným vedením atletů ze SSSR a NDR. Sovětští olympionici tentokrát dokázali obejít německé jak v počtu ocenění (29 proti 25), tak v jejich kvalitě (2 další zlaté medaile). Z 11 medailí nejvyššího standardu, které získali sovětští sportovci, bylo pět vybojováno v běhu na lyžích pro muže a ženy. V obou disciplínách párového krasobruslení obsadili první a druhé místo představitelé Sovětského svazu. Na hokejovém turnaji znovu zvítězil národní tým SSSR. Sportovci NDR neměli v sáňkařském sportu obdoby - ve třech disciplínách vyhráli šest cen z devíti, když ztratili jedno stříbro a jeden bronz na své sousedy ze západního Německa a jen jeden bronz na sovětského sportovce. Olympionici z východního Německa se také vyznamenali v soutěžích v rychlobruslení a získali v nich zatraceně tucet medailí.

Američtí sportovci si vedli ještě horší než na předchozích olympijských hrách v Sarajevu. Pokud jde o počet medailí, americký tým byl na devátém místě, když získal tři ocenění v rychlobruslení a krasobruslení. Hostitelé 15 zimních her obdrželi o jednu medaili méně, ale mezi nimi nebyly žádné zlaté. Celkově bylo odehráno 46 sad ocenění a soutěžilo o ně více než 1400 sportovců z 57 zemí.